България

Десетокласник е най-младият българин в престижната класация на „Форбс“

Едва на 9 години младежът изработва сам софтуерно приложение – игра на шах

15-годишният Радостин Чолаков от родопското село Барутин е най-младият българин, попаднал в престижната класация на списание Forbes – “Топ 30 под 30”.

Десетокласникът от пловдивската математическа гимназия създава софтуер, който озвучава учебници и прави граматичен и синтактичен анализ на български. Софтуерът има за цел да подобри поддръжката на българския език в интернет пространството като предоставя лингвистични инструменти за обработка на езика.

“Изкуствен интелект за българския език – това е най-престижното нещо в момента”, коментира учителят по информатика от ОМГ “Акад. Кирил Попов” – Пловдив Мария Василева пред bTV.

“Това беше нещо като магия – много интересно ми беше как се пишат кодове, числа и се получават интересни приложения”, добави Радостин.

Днес младият програмист е в годишната класация на Forbes- “Топ 30 под 30” за водещите млади лидери, изобретатели и предприемачи на възраст до 30 години в Европа.

“Наистина ме вдъхновява. Това е една доста висока оценка”, каза още той.

Сега Радостин разработва нова платформа. Целта му е с помощта на изкуствен интелект да предвижда как ще се движат криптопазарите напред. Ученикът мечтае да създаде собствена софтуерна компания и да изгражда продукти, полезни за хората.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Синът на Весела Лечева загина при инцидент с джет в Халкидики

Скръбна вест разтърси семейството на Весела Лечева, председател на Българския олимпийски комитет. Нейният единствен син,…

преди 58 минути
  • България

Атанасова опроверга спекулации за пътуванията си до Турция с официални документи

Десислава Атанасова отговори на спекулациите за свои пътувания до Турция, като публикува официални документи, които…

преди един час
  • България

36-годишният Мартин Велев загина при инцидент с воден джет в Гърция

36-годишният Мартин Велев, единствен син на председателя на Българския олимпийски комитет Весела Лечева, е загинал…

преди 2 часа
  • България

Владислав Горанов: Пътната безопасност се влошава заради липса на знания и култура на движение

Все повече катастрофи, агресивно шофиране и нарушения поставят въпроса защо пътната безопасност в България продължава…

преди 2 часа
  • България

Слънчево и горещо време в събота, морски бриз по Черноморието

Според прогнозата на НИМХ днес, 11 юли, събота, ще бъде слънчево, а след обяд –…

преди 4 часа
  • България

Седем разпитани при проверка на поръчка за рехабилитация на пътища в Кърджали, материалите отиват в прокуратурата

Икономическата полиция към ОДМВР-Кърджали извършва проверка на обществена поръчка с пет позиции на обща стойност…

преди 18 часа