Алергологът д-р Мария Иванова препоръчва хората с хронични алергични страдания да се ваксинират срещу коронавирус
Дали ваксината срещу COVID-19 е подходяща за хора с алергични заболявания, тежки медикаментозни алергии, преживели шокови алергични реакции – говори алергологът д-р Мария Иванова, част от екипа на Клиника по спешна токсикология на ВМА, в интервю за БНР.
Има ли дефиниция и какво означава алергия към ваксината срещу COVID-19?
Тясна дефиниция на алергична реакция след ваксинация и точно определение от кой тип може да бъде тази реакция все още няма. Това обаче не пречи алергията към ваксини или нейни съставни части да е основно противопоказание и това да е описано в листовките на всички позволени за употреба ваксини. И въпреки, че този въпрос не е изяснен докрай, много хора с алергични реакция преживели анафилаксия в миналото, се разколебават.
Колко време след имунизация може да се прояви реакция?
Всъщност, истински опасни са бързият тип реакции, които настъпват в първите 30 минути след имунизацията, най-често около 15/20-та минута. Затова препоръката е хората да изчакат след поставяне на ваксината, а не да напускат веднага ваксинационния център.
Как се диференцират постваксиналните реакции от алергичните реакции след ваксинация?
Може би първо трябва да кажа за предвестниците на настъпващите алергични реакции – това са бързо появяващо се прилошаване, чувство за паника, чувство за задух, изразен сърбеж по кожата и характерните за алергичните реакции ангиоедеми и уртикарии. Това е картината на един развиващ се и настъпващ алергичен шок. Това всъщност е опасната реакция. Добрата новина е, че тези реакции практически не се наблюдават при коронавирусните ваксини. Митовете за починали пациенти след ваксинации – няма такива случаи, от началото на кампанията в края на декември 2020 г. не сме наблюдавали тежко протичащ шок след ваксинация с коронавирусна ваксина.
Има ли рискови групи и какво трябва да е поведението им, ако тези хора решат да се ваксинират, трябва ли да правят тестове?
Рисковата група по отношение на алергичните реакции са хората с доказани медикаментозни алергии и тези с преживяна анафилаксия. Лесен и доказано ефективен начин за намаляване интензитета и предотвратяване на този тип реакции е използването на т.нар. противоалергичен чадър. Той включва употребата на антихистамини, понякога в комбинация. Терапията трябва да започне три дни преди ваксина и да продължи от 3 до 5 дни след поставянето ѝ.
По отношение на диференцирането между алергичните и обикновените, предвидимите постваксинални реакции – това са реакции, които обикновено се проявяват през първите няколко дни. Това не са алергични реакции, а често са породени от отговора на имунната система. Те са описани в листовката, най-често са фебрилитет, обща отпадналост, болки в мускули и стави. Това са чести реакции, при всяка една имунизация, а специално при иРНК ваксините срещу COVID-19 са със сравнително ниска честота и са лесно преодолими.
Хора с доказани алергии трябва ли да бъдат ваксинирани?
Да, разбира се. Нещо повече, алергичните пациенти, особено такива с хронични алергични страдания, трябва да се ваксинират срещу COVID-19, задължително с противоалергичен чадър, тъй като самата коронавирусна инфекция при такива пациенти протича изключително тежко.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment