Работодателят носи отговорност за условията, при които неговите служители работят. Такова мнение изразиха експертът по трудово право към КНСБ Тодор Капитанов и бившият социален министър Иван Нейков.
По думите им, работодателите са длъжни да плащат тестовете на служителите си.
„Една от най-важните отговорности на работодателя е да осигури безопасни условия на труд. В този смисъл той е отговорен за условията, при които работи работникът, макар че законодателството ни не е създавано в условията на пандемия. Много от работодателите са длъжни периодично да извършват профилактични прегледи на работещите. Затова нямаме причина да кажем, че тестът за коронавирус е различен от това”, каза Иван Нейков.
„Когато законът изисква от работодателите да се правят такива тестове, тяхно задължение е да го заплащат. В заповедта на министъра трябва да се упомене кой заплаща тестовете. Вече имаме сигнали за това, че даден работодател предварително удържа от заплатата на служителите за антигенни тестове. Това се случва в МБАЛ Шумен”, коментира Тодор Капитанов. По думите му хората в България масово ходят болни на работа.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планински спасители от Българския червен кръст се включиха в мащабна операция по издирването на човек…
В Кюстендил започват масирани проверки на търговски обекти заради нерегламентирана продажба на енергийни напитки на…
В Кюстендил започват масирани проверки на търговски обекти заради нерегламентирана продажба на енергийни напитки на…
Участието на български компании в проекта за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ…
В силистренското село Ситово се разигра трагедия, която шокира страната. 48-годишната Стефка Колева е в…
Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 16 април, времето в България…
Leave a Comment