Проблемите за глобалното затопляне е особено актуална и обсъждана тема. По този повод британската кралица Елизабет направи упрекна световните лидери, че говорят много за изменението на климата, но не правят достатъчно за разрешаване на този проблем
95-годишната кралица беше чута да прави забележките си по микрофона, докато откриваше Уелската асамблея в Кардиф в четвъртък.
Тя каза на Елин Джоунс, председател на парламента: „Изключително, нали. Чувам всичко за COP, но все още не знам кой ще дойде. Нямам представа.
Знаем само за хората, които няма да дойдат… Наистина е дразнещо, когато те говорят, но не правят нищо“.
Всички погледи са насочени към двуседмичната среща на върха на ООН за климата в Глазгоу, която започва на 31 октомври, и към това дали ще присъства китайският президент Си Цзинпин.
Не е ясно и дали Нарендра Моди, премиер на третия по големина емитент на парникови газове в света – Индия, също ще присъства на конференцията.
Коментарите на кралицата идват след публичните изказвания тази седмица както на нейния най-голям син и наследник принц Чарлз, така и на нейния внук принц Уилям.
Дългогодишният природозащитник Чарлз заяви пред Би Би Си в интервю, излъчено в понеделник, че се притеснява, че световните лидери „само ще говорят“, вместо да приложат „действия на място“.
В отделно интервю за телевизията, излъчено в четвъртък, Уилям призова за нещо повече от „умни приказки“ – и порица космическия туризъм.
„Нуждаем се от някои от най-големите мозъци и умове в света, които да се опитат да поправят тази планета, а не да търсят следващото място, където да отидат да живеят“, добави той.
Уелският политик Джоунс каза на кралицата, че е видяла Уилям по телевизията „да казва, че няма смисъл да ходим в Космоса, трябва да спасим Земята“.
Кралицата се усмихна и отговори: „Да, четох за това.“
Тя, Чарлз, Уилям и други високопоставени кралски особи ще присъстват на събитията по време на предстоящата среща на върха.
Участниците в срещата ще се опитат да убедят големите развиващи се икономики да направят повече за намаляване на въглеродните си емисии и да накарат богатия свят да отпусне още милиарди, за да помогне на по-бедните страни да се адаптират към изменението на климата, пишат още от Дарик.
По публикацията работи: Ралица Димитрова