Учените са използвали нов метод за изотопно изследване, като са стигнали до извода, че по рано в скалите на Марс е имало много по-летливи елементи, включително вода. След това обаче планетата ги е загубила
Изчислявайки, авторите са стигнали до извода, че скоростта на загуба на летливи вещества директно зависи от размера на планетата. Поради тази причина Марс, която е значително по-малка планета от Земята, не може да задържа вода дълго време,пишат от Риа Новисти.
Следователно няма възможност за развитие на сложни форми на живот. Резултатите са публикувани в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.
Изследванията от дистанционно наблюдение и анализ на марсиански метеорити, датиращи от 80 -те години на миналия век, показват, че Марс някога е бил толкова богат на вода, колкото Земята. Космическият кораб на НАСА, обикалящ в орбита, а след това и роувърите „Curiosity“ и „Perseverance“ са заснели впечатляващи образи на марсиански пейзажи с големи езерни басейни, сухи речни долини и канали.
Оттогава са предложени много възможности за обяснение защо водата е изчезнала от повърхността на Марс. Учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, заедно с колеги от Великобритания и Швейцария, смятат, че са открили фундаментална причина затова. Според тях Марс е твърде малък, за да побере голямо количество вода.
За да се оцени наличието, съдържанието и разпределението на летливи елементи в различни планетни тела, авторите са използвали стабилни изотопи на калий – елемент, който в геохимичните цикли корелира с летливи съединения, включително вода, включително в двадесет марсиански метеорита (Това са единствените скални проби от Червената планета, достъпни за изучаване днес. Преди това авторите вече са тествали този метод върху скални проби от Луната и астероиди.)
Резултатите показват, че по време на образуването си Марс губи повече калий и други летливи вещества от Земята, но по -малко от Луната или астероида Веста. Изследователите открили ясна връзка между размера на тялото и изотопния състав на калия.
„Причината за много по -ниското съдържание на летливи вещества и техните съединения на диференцирани планети, отколкото в примитивни недиференцирани метеорити, е отдавнашен въпрос“, казва друга участничка в изследването Катарина Лодърс, професор от Университета на Вашингтон. Ново откритие с важни количествени показатели, които определят кога и как диференцираните планети са получили и загубили летливите си вещества. „
Учените смятат, че техните открития са от съществено значение за търсенето на живот на планети, различни от Марс.
Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment