България

По време на разчистване: Възрастна жена откри гранати на тавани си (ВИДЕО)

Възрастната жена има интересна история, съврзана с боеприпасите, открити на тавана в дома ѝ

86-годишна жена от великотърновското село Леденик намери гранати и патрони от Втората световна война на тавана си. Необичайната находка е излязла по време на разчистване, а сапьори са унищожили боеприпасите.

„Погледнахме и сандък. Поглеждам – патрони за пушките „Манлихер”. Имало и за „Калашников”. Наблизо – още един сандък. Гледам – две гранати тип „бухалки”, с дървени дръжки и два фитила. Не се уплаших и не се притесних, защото всичко това ми беше познато”, разказва пред NOVA възрастната жена.

Оказва се, че миналото на Дафинка Върлева е свързано с военното дело. Затова е взела контрола над събитието пред своите роднини на тавана. 86-годишната жителка на село Леденик е завършила Московския институт по механизация и електрификация на селското стопанство и е инженер-механик. Била е 11 години преподавател във Военното училище по специалност „Рязане на металите и машинно чертане”. Имала е задължителната за онова време военна подготовка.

„По мое време имаше секция по народна стрелба. Секция „Бъди готов за труд и отбрана”, секция „Спортна гимнастика”. Бях в Окръжния отбор по спортна гимнастика. Там, в самия лагер, се охранявахме. Беше гора и имаше студенти. И нощно време ходехме с „Манлихер”-ите с пачка по пет патрона”, спомня си тя.

Дафинка Върлева има своята версия за появата на гранатите и патроните под покрива на селската къща.

„Баща ми беше ятак. След това замина на фронта в първата фаза. Нашите воюваха в Македония. И аз предполагам, че по време на неговата яташка дейност, партизаните са идвали и това е било скривалище”, предполага възрастната жена.

Патроните за „Калашников” и „Манлихер” са иззети от полицията, а гранатите, които се оказва че са немски и са и от Първата, и Втората световна война, са унищожени от специалисти-сапьори от Военния университет в деня, когато е бил техният професионален празник – 13 септември.

Сандъците с патрони и гранати са били на тавана поне 8 десетилетия, според 86-годишната Дафинка. През тези години са били изложени на температурни амплитуди през зимите и летата. Сега, седмица след като патроните за иззети, а гранатите – унищожени, Дафинка Върлева малко съжалява, че не си е оставила, тайно, поне патрон за спомен.

По публикацията работи: Мариела Анастасова
Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

ООН: България е нарушила свободата на сдружаване при отказ за регистрация на НПО на етнически македонец

Комитетът по правата на човека на ООН заяви, че България е нарушила правото на свобода…

преди 21 минути
  • България

15-годишен софиянец ще бъде екстрадиран във Франция за фалшиви бомбени заплахи

Две съдебни инстанции са взели окончателно решение за екстрадиция на 15-годишен ученик от София по…

преди 51 минути
  • България

Камион блокира тунел „Витиня“ в пиковия великденски трафик

Водач на камион умишлено спря в тръбата за София на тунел „Витиня“ на автомагистрала „Хемус“…

преди един час
  • България

Петима задържани в Шуменско за четири денонощия

Петима са задържани в полицейския арест през последните четири денонощия за различни прояви, съобщават от…

преди 3 часа
  • България

18-годишен без книжка и с нерегистриран автомобил удари паркиран „Голф“ в Шумен

Около 23:45 часа на 12 април екип на група „Патрулно-постова дейност“ към Районното управление в…

преди 3 часа
  • България

Маргрет Николова почина на 97 години, оставяйки трайно наследство в българската поп музика

Маргрет Николова почина на 97 години. Тя е една от най-ярките и емблематични фигури в…

преди 3 часа