България

Лекар с подробности за починалото с Covid-19 бебе на 14 дни (ВИДЕО)

Как е било прието и лекувано новороденото, починало в болницата в Ловеч?

Бебе на 14 дни стана жертва на COVID-19. Новороденото е починало в болницата в Ловеч след усложнения. Било е прието в тежко състояние, като преди това близките му не са имали съмнения, че е заразено. Стана ясно и, че майката на починалото бебе е малолетна – едва на 14 години.

„Детето дойде в много тежко общо състояние. Това, което ми съобщиха от екипа за Спешна медицинска помощ, когато го транспортираха, е, че детето е отказвало да се храни, било е по-сънливо и отпуснато. Към 22 часа бабата е видяла, че става на синкави петна, започва да пъшка и е много бледо и отпуснато. Поради тази причина са извикали екип на Спешна помощ. Това, което видях, беше шокиращо. Детенцето беше в тежко шоково състояние, бледо, което наложи веднага да бъде прието в отделението и да започнем реанимация”, обясни пред Нова телевизия д-р Петя Станчева – началник на неонатологията в МОБАЛ- Ловеч.

Covid 19 погуби новородено бебе у нас

В последствие бабата на детето е разказала пред медиците, че промяната в здравословното състояние е забелязана на деня. Отричат да е имало други инфекции.

„Новородените по принцип са с намален имунитет. Разчитаме на този, предаден от майката. Най-вероятно има значение, че тя е 14-годишна. По инструкции всеки приет пациент трябва да бъде тестван. Направихме бърз тест, който ме остави шокирана. Още в първите секунди на накапването показа положително. След няколко часа направихме още два теста – и те са положителни”, обясни още д-р Станчева.

Според статистиката детето е най-младата жертва на вируса в страната.

„Всички сме шокирани от този случай, започнахме да го проучваме още на същия ден. Оказа се, че това е много бедно семейство, което живее при много тежки битови условия. Детето е родено нормално и е наддавало на тегло, просто в някакъв момент дали коронавирусната инфекция, или нещо друго е влошило състоянието му. Колегите от Спешна помощ Ябланица са реагирали много бързо. Тяхната линейка е посрещната с линейка от Ловеч, за да може по най-бързия начин да бъде транспортирано”, добави директорът на РЗИ в Ловеч д-р Росица Милчева. Роднините на детето са карантинирани незабавно.

През COVID центъра към неонатологията в Ловеч са минали само три бебета, заразени с вируса. Този случай е първият с фатален край.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 9 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 10 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 10 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 11 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 11 часа
  • България

Двама загинали и 33 ранени при 26 катастрофи за денонощие

Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…

преди 12 часа