Министерството на здравеопазването излезе с позиция във връзка с наложените ограничения срещу коронавируса и с недоволството на бизнес сектора
Във връзка със заявената по-рано днес позиция на представители на ресторантьорския бранш, заявяващи готовност за гражданско неподчинение спрямо влизащите в сила днес противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19 в страната, Министерство на здравеопазването припомня, че тези мерки са въведени след задълбочено обсъждане на всяка една от тях с членовете на Експертните съвети.
Припомняме, че към днешна дата общият брой на болните с COVID-19, които са настанени в лечебни заведения за болнична помощ у нас, е 4 284, а в интензивните отделения се намират 339 от тях и броят им расте ежедневно. Това налага временното въвеждане на противоепидемични мерки.
Мерките се въвеждат по предложение на Главния държавен здравен инспектор, съобразени са с Националния оперативен план и се даде необходимото време за подготовка за новите условия.
Категорично смятаме, че засегнатите от мерките физически и юридически лица трябва да бъдат обезщетени и компенсирани за наложените им ограничения и това е позиция, заявена многократно от правителството. Затова, преди да ги обявим, поискахме становища от работодателски, браншови и други организации от всички засегнати сектори.
В МЗ постъпиха над 40 такива становища, съдържащи предложения за компенсаторни механизми за засегнатите от ограниченията лица, които предложения са препратени до министерствата на финансите, на икономиката, на туризма и др., в чиито сектори има въведени ограничения, с цел планираните мерки да бъдат съобразени доколкото е възможно и с тези конкретни предложения.
Противоепидемичните мерки са внимателно прецизирани и са по-меки от тези, които се прилагат в редица други страни, а резултатите ще зависят от спазването им.
Протести няма да спрат разпространението на вируса, нито ще намалят броя на хоспитализациите и починалите от COVID-19.
По публикацията работи: Ралица Димитрова
Пътната обстановка в България остава тежка. За последното денонощие са регистрирани нови жертви и пострадали…
Жителите на казанлъшкия квартал „Изток“ са разтревожени след мащабна кражба в местна къща. Сигналът за…
20-годишна жена, която се е движела с електрическа тротинетка, пострада при сблъсък с лек автомобил…
На 13 май в Сливница е станал инцидент, свързан с домашно насилие, при който жена…
Пътуващите към южната ни съседка трябва да бъдат подготвени за възможни затруднения на 15 май.…
Директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов съобщи пред Нова телевизия за тревожни данни за…
Leave a Comment