България

Националното преброяване 2021: Кога могат да ни глобят? (ВИДЕО)

Национално преброяване на населението 2021: Какво трябва да знаем?

Остават броени часове до старта на Националното преброяване на населението. Информационната система ще бъде отворена в полунощ и всеки ще може да се включи електронно. Ако не го направим през специалния сайт, в дома ни ще дойдат преброители.

„Системата работи 24 часа. Тя ще бъде отворена в 00 ч. на сайта на преброяването. Хората трябва да се регистрират и след това започват да попълват електронната карта. Тя не е много дълга и зависи от колко членове е домакинството. Ако то се състои от трима души, времето за попълване отнема около 15 минути”, обясни зам.-председателят на НСИ Диана Янчева в студиото на „Здравей, България“.

Въпросите са относително познати на всеки – има такива за жилището, за самото домакинство и условията, при които то живее.

„Има и специфични, например, за енергийната ефективност, за достъпността на жилището и сградата”, посочи Янчева.

В случай, че имаме възрастни близки, зам.-председателят на НСИ уточни, че техен роднина може да попълни въпросите в електронната карта.

„Можете да преброите родителите си, например, с втора регистрация. Имейлът, от който се прави, трябва да е различен”, уточни Янчева.

Електронното преброяване ще приключи на 17 септември. От следващия ден – 18, тръгват и преброителите по домовете. Самото то е със задължителен характер. Ако не се преброим електронно или при анкетьор, има глоба.

„Глобата е 160 лева – тя е нещо символично. Нашата цел не е да глобяваме, а хората да се преброят и да бъдат максимално откровени. Имаме административни източници и специално за пенсионерите можем да направим верификация. Нека тези хора не се притесняват”, успокои Янчева.

Личните ни данни, тя беше категорична, че са напълно защитени. Сайтът, на който може да се преброим е: www.census2021.bg.

По публикацията работи Снежина Раева 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

ЦИК е в пълна готовност за президентския вот през октомври

Централната избирателна комисия е в пълна готовност за президентските избори на 25 октомври. Това заяви…

преди 17 часа
  • България

Първият американски самолет цистерна кацна в авиобаза „Безмер“

Първият американски самолет цистерна вече е на територията на България, след като кацна успешно в…

преди 18 часа
  • България

Дара подкрепи София за домакин на Евровизия 2027

Победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“ Дарина Йотова – Дара изрази подкрепа за София като…

преди 19 часа
  • България

КЕВР утвърди цена на природния газ за август с ръст от 4,5% заради нов източник на доставка

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цената на природния газ за август. От…

преди 20 часа
  • България

Прокуратурата задържа 33-годишен мъж за побой над 70-годишен в село Яна

Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж за нанасяне на средна телесна повреда…

преди 20 часа
  • България

България още няма официален отговор от Полша за изтребители МиГ-29

България не води преговори с Полша за придобиването на изтребители МиГ-29, тъй като към момента…

преди 20 часа