Политика

ИТН искат да знаят адресите и ЕГН на главните редактори

От партията внасят законови промени срещу анонимни публикации в медиите

С промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, за обявяване на разпространителите и доставчиците на медийни услуги от „Има такъв народ“ поискаха главният редактор на медия да носи отговорност за анонимни публикации.

„С исканите законови промени се извежда главният редактор в отделно каре като отговорност. Когато от печатно издание бъде пусната информация, която е от неизвестен автор или от автор с псевдоним, който редакцията не може да установи, отговорността за публикацията носи главният редактор, а не само собственика на медията, който много често се оказва някой мургавелко от някое гето. А така главният редактор, който носи редакционна политика, ще е в правото да прецени дали да пусне неизвестна информация и да поеме този риск, защото той носи отговорност, или да я понесе тази отговорност. Това означава, че голяма част от жълтата преса да не може да напише, че сте изяли баба си, с автор Пешо, Гошо, който е известен и с прякор или псевдоним“, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента председателят на ПГ на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов, предаде Novini.bg.

„Другата важна поправка, която предлагаме, е медийните издания да не могат да получават държавно финансиране по всякакви проекти в размер на повече от 5% на годишния им оборот. Твърде много медии съществуват само на общински бюджет, да не говорим, че огромен пакет от бюджета на националните частни телевизии се формира точно по линия на разни оперативни програми и те зависят реално от властта. И затова дълги години наблюдаваме как двете големи частни медии правеха доста творчески новини по отношение на управлението на Бойко Борисов, защото наистина бюджетите и заплатите им зависеха от това. В крайна сметка медиите трябва да се борят на свободния пазар и да живеят от рекламите и продукцията си, а не да зависят от държавата“, каза още Йорданов.

В промените на ИТН прави впечатление, че се изисква в ежегодните декларации (които са публични), трите имена, адрес за кореспонденция, и Единния граждански номер на главния редактор на всяко издание.

Друг текст пък поставя изисквания за главен редактор – такъв може да стане само българин или човек с постоянен или настоящ адрес в България. Когато на даден материал не е посочен автор, отговорност за него ще носи главният редактор. Ако пък главният редактор отсъства по болест, или е временно отстранен, защото заема държавна служба – включително като народен представител или шеф на политически кабинет, неговите функции се поемат от зам.-главния редактор, който трябва да отговаря на същите условия.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца