Близо 2 хиляди фрагмента от чаши, кани и други изящни съдове, открити при подводните проучвания на залива Ченгене скеле, са включени в експозицията „Стъкленото съкровище от Черно море и археологическото наследство на залив Ченгене скеле“ в Археологическия музей в Бургас.
Според д- р Найден Прахов, ръководител на подводните проучвания, това е изключително впечатляваща находка, която няма аналог от Черноморието и Балканския полуостров.
Предполага се, че изящните съдове са венецианско производство от XVI-XVII век.
„Тази находка е свидетелство за ранен внос на луксозни стоки в Османската империя, за което досега имаше много малко информация. Най-вероятно съдовете са произведени в работилница на остров Мурано, Венеция“, обясни пред журналисти проф. Прахов.
Подводните проучвания се проведат за втора поредна година от РИМ – Бургас, НИМ и Центъра по подводна археология в Созопол.
„Изключително впечатляващи са находките. Подкрепата ни за работата на археолозите тук ще продължи“, коментира зам.- кметът по култура, туризъм и спорт Диана Саватева.
Проучванията в залива на Ченгене скеле се финансират от Община Бургас.
Изящните експонати могат да бъдат разгледани в Археологическия музей. Те са представени и в луксозен каталог, издаден по проект, финансиран от Министерството на културата.
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment