Политика

Манолова: Без „Има такъв народ“ няма как да има правителство с третия мандат

Притеснителни са координираните атаки между ГЕРБ и ДПС, в които се включва и ИТН, срещу служебните министри, заяви Манолова преди КСНС днес
Третият мандат може да бъде реализиран единствено и само чрез съгласие между ИТН, ДБ, „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и БСП. Без участието на „Има такъв народ“ в разговори и без консенсус няма как да има правителство с третия мандат. Ще се носи отговорност защо към рисковете пред страната – бежанска криза, миграционен натиск, COVID-вълна, ръст на цените на хранителните продукти, тока, водата и парното, ще се добави и институционална криза.

Това заяви председателят на парламентарната група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Мая Манолова днес пред медиите преди заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС).

Самостоятелни акции и заявки биха навредили. Става дума за съгласие и абсолютно техническо определяне на мандатоносителя, допълни тя относно третия мандат.

ГЕРБ и ДПС, а и ИТН със заявката си, че няма да участва в правителство с третия мандат, тласкат страната към политическа и институционална криза. Без редовно правителство няма стабилност, която е един от елементите на националната сигурност. Притеснителни са и координираните атаки между ГЕРБ и ДПС, в които се включва и ИТН срещу служебните министри. Включително атаката на ГЕРБ пред Конституционния съд на указа на президента за назначаването на служебния кабинет, заяви Манолова.

Сериозни притеснения от това политическата криза да премине в институционална създава и нежеланието на партиите да се включат в актуализацията на бюджета. Необходимо е съгласие поне по тази тема, така че да могат да бъдат решени проблемите на гражданите със сигурността, здравето, работата и парите и да не се поставя под риск функционирането на основни системи, като здравната, социалната, системата за сигурност, подкрепата за бизнеса, подчерта Манолова.

Информацията, представена от служебното правителство, показва, че има събрани приходи в повече. Очакването е до края на тази година да се съберат над 2 млрд. лв. повече. Трябва да се даде възможност на служебния кабинет тези пари да бъдат насочени в секторите, в които има най-голяма нужда от тях. Възрастните хора очакват актуализация на пенсиите, трябва да има социални плащания за личните асистенти и за уязвимите групи. Мигрантска криза също изисква допълнително финансиране за гранична полиция, възстановяване на съоръжението по границата, подготовка на бежанските центрове и лагери, посочи тя.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

„Възраждане“ предупреди за военен риск след решението за авиобаза „Безмер“

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отправи остро предупреждение към обществото, заявявайки, че рискът от военен…

преди 2 часа
  • България

Народното събрание одобри преместването на американски военни самолети в „Безмер“

Със 136 гласа „за“ Народното събрание прие предложението самолетите на Въоръжените сили на САЩ да…

преди 3 часа
  • България

Жители на Безмер събират подписка срещу разполагането на американски самолети-цистерни в авиобазата

В село Безмер се засилва общественото недоволство срещу плановете за разполагане на американски самолети-цистерни в…

преди 4 часа
  • България

ДПС ще търси по съдебен път нова централа след решението за „Врабча“ 23

Лидерът на ДПС Делян Пеевски излезе с официална позиция след решението на Министерския съвет да…

преди 4 часа
  • България

САЩ искат до 8 самолета в България, София предлага база „Безмер“

Европейското командване на въоръжените сили на САЩ (USEUCOM) заяви, че следи отблизо ситуацията в България.…

преди 4 часа
  • България

Непълнолетен рани момиче с остър предмет в Благоевград

Криминален инцидент разтърси Благоевград късно снощи. Непълнолетен младеж беше задържан от полицията, след като нарани…

преди 5 часа