Председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България и ротационен председател на Асоциация на организациите на българските работодатели Васил Велев се срещна със служебния премиер Стефан Янев.
„От началото на месеца цената на електроенергията в България е най-скъпа в целия Европейски съюз. Според нас причината за това е зловредното некомпетентно управление на енергетиката в ущърб на икономиката и домакинствата в България в полза на определени лица. Искаме оставката на ръководството на Министерство на енергетиката, на Български енергиен холдинг (БЕХ) и на ТЕЦ „Марица изток 2“., заяви Велев.
„Искаме анализ на поведението на ЕСО и НЕК. След него е логично ръководствата им също да подадат оставки“, каза още той, като обяви, че работодателите са в протестна готовност.
Според него хората, които са в управлението на енергетиката, трябва да бъдат сменени с добросъвестни, а не с такива, които извличат полза на гърба на домакинствата и на работещите.
Искаме анализ на поведението на ЕСО и НЕК. След него е логично ръководствата им също да подадат оставки“, каза още той, като обяви, че работодателите са в протестна готовност.
Според Велев хората в управлението на енергетиката трябва да бъдат сменени с „добросъвестни, а не с такива, които извличат полза на гърба на домакинствата и на работещите“.
„Управлението на предлагането у нас се извършва в ущърб на хората, на икономиката, на индустрията и на тези, които произвеждат, плащат заплати и пълнят бюджета. Това не е само от некадърност, това е от зла умисъл защото нееднократно сме стигали дотук”, каза още той.
По думите му за първите 10 дни цената е със 73% по-висока от тази в Германия, където българската индустрия и икономика изнася над 9 млрд.лв. продукция.
„В протестна готовност сме. Настояваме за оставки, тъй като по друг начин проблемът не може да бъде решен. В това сме категорични, защото сме сигурни, че не става дума само за некомпетентност, но дори и така да е, това също е достатъчна причина за оставки“, категоричен бе Велев.
„Работодателите показаха много добро познание в сферата на енергетиката. Преди месец и половина проведохме среща с представители на индустрията. Темата беше дали да включваме „ТЕЦ Марица Изток 2” или не. Тяхната теза беше, че не трябва да се включва. Нашият екип, когато подписваше заповедта за тези 1 млн. мегаватчаса за ТЕЦ-а, се ангажира с това той да не остане само с тези мегаватчаса, а да направим така, че при всяка възможна ситуацията ТЕЦ-ът да може да предлага ликвидност на пазара. В развитието на пазара от последните 2 седмици направихме всички възможно и ТЕЦ „Марица Изток 2” да работи така, както никога не е работил”, обясни министърът на енергетиката Андрей Живков.
Той посочи, че са включени 5 блока от общо 8, като три от тях са в различни планови ремонти. Това, което от Министерството могат да поемат като ангажимент, е да предложат ликвидност на електрическата енергия – максимално включване на мощности с подходящи нива на цените на пазара.
„Ще проведем разговори с ТЕЦ-а да съкрати времето на обявените ремонти, за да може по-скоро да въведем в реална експлоатация още мощности. Следим внимателно ситуацията на пазара. Ангажиментът, който поехме към индустриалците, е да повишим ликвидността на предлагането на електрическата енергия. В процеса на разговора стана ясно, че проблемите, които са довели до това състояние, не са отскоро”, посочи Живков.
Той добави, че Министерството прави всичко възможно, за да накара енергийните дружества да работят по подходящ начин, така че тази криза да бъде овладяна.
Живков беше категоричен – ако някой поиска неговата оставка, веднага ще я подаде. Обаче счита, че с екипа му са свършили доста работа.