Крими

ГДБОП предупреждават: Измамници в интернет „предлагат“ обяви от името на чужди банки

Измамни интернет обяви предлагат изгодни заеми от името на чуждестранни компании, предупреждават от ГДБОП. Основната комуникация с жертвите се води ,,Facebook Messenger”, а в последствие през мобилни приложения за комуникация ,,Whatsapp” и ,,Viber”

През 2021 г. се наблюдава значително увеличение на измамни интернет обяви (основно в социална мрежа ,,Facebook”), привидно публикувани от чужди банки (най-вече френски банки), ,,предлагащи“ изгодни заеми.

Комуникацията с потенциалните жертви на измамата се води на български език първоначално чрез ,,Facebook Messenger”, а в последствие през мобилни приложения за комуникация ,,Whatsapp” и ,,Viber”.

Измамниците използват основно телефонни номера с телефонен код +33 (Франция), но са засичани и други, включително един български номер, предупреждават от ГДБОП.

Схемата е следната: От откликналите на обявите лица е изисквано да пратят снимки на свои документи за самоличност. Получавали са бланка на договор за заем, която е трябвало да разпечатат, подпишат, сканират и изпратят на измамниците.

След уведомяване на кандидатстващите лица, че са одобрени, извършителите на измамите започват да искат от тях да направят неголеми банкови преводи към български банкови сметки, контролирани от измамниците, с основание ,,кандидатстване“, ,,нотариална такса“, ,,застраховка“ и др., за да им бъде отпуснат заемът.

Не са изключение и преводи под подобни предлози и чрез ,,Western Union”, ,,Money Gram” и ,,EasyPay“. В някой случаи дори жертвите били убеждавани да открият банкова сметка с активно електронно банкиране и издадена дебитна карта.

Под предлог, че е необходимо дебитната карта и сметката да бъдат проверени дали отговарят на изискванията за усвояване на заема, данните за сметката и самата карта с ПИН код бивали изпращани чрез ,,DHL” в Бенин, Африка.

Получили контрол върху сметки и дебитните карти, извършителите ги използват за получаване на преводи от жертви на измамните обяви и за усвояване на средствата. В хода на чат комуникацията с потенциалните жертви на измамната схема измамниците се представят за директори и служители на чужди банки и изпращат снимки на чужди документи за самоличност, за да звучат по-убедително.

Експертите от отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП отново напомнят на българските граждани, както и на пребиваващите на наша територия лица, да проявяват изключителна бдителност при комуникацията си в интернет пространството и в никакъв случай да не предоставят лични данни.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца