България

София е сред четирите града-финалисти в конкурса “Зелена столица на Европа 2023“

Експертите на Европейската комисия  класираха София сред финалистите в конкурса “Зелена столица на Европа 2023“.

Другите финалисти са градовете Талин (Естония), Краков (Полша) и Хелсингборг (Швеция).  Резултатите от оценка на кандидатурите, подадени от градовете, са публикувани на сайта на Европейската комисия. През октомври 2020 година Столична община, наред с още 15 общински администрации от цяла Европа, се включи в състезанието. Финалът на конкурса ще се състои на 9 септември в град Лахти, Финландия.

Журито оценява напредъка, постигнат от градовете, в 12 области и дава своите препоръки за мерките, които е добре да бъдат приложени.

Оценката е резултат от усилията на екипа на кмета Йорданка Фандъкова за подобряване на околната среда, въздуха и  устойчивото развитие на столицата.

Инициативата намира своето начало с меморандум, подписан в Талин, Естония, нa 15 май 2006 г. В последствие конкурсът е учреден от Европейската комисия през 2008 г. Неговата цел е да окуражи местните власти из цяла Европа в усилията им да намалят негативното влияние на градската среда върху здравето на жителите и да прилагат високи екологични стандарти в управлението си. Посланието на инициативата е обобщeно в нейния лозунг: „Зелените градове – за по-добър живот“. От 2010 г. насам конкурсът провежда ежегодна селекция, в резултат на която един европейски град се избира всяка година за Европейска зелена столица на годината.

Градовете се отличават за налагане на все по-високи екологични стандарти в развитието си, ангажиране с амбициозни цели за по-нататъшно подобряване на околната среда и устойчиво развитие, съвместна работа с други градове; служене за пример и популяризиране на най-добрите си практики сред общинските администрации на местно ниво. Международна експертна група извършва подробна техническа оценка на всеки кандидат въз основа на екологични показатели, обхващащи изменението на климата, устойчивата градска мобилност,  природа и биоразнообразие, устойчиво земеползване, качество на въздуха, акустична среда, отпадъци, води, зелен растеж и екоиновации и други. Победители в конкурса от предишни години са Стокхолм (2010), Хамбург (2011), Витория-Гастейс (2012), Нант (2013), Копенхаген (2014), Бристол (2015), Любляна (2016), Есен (2017), Неймеген (2018), Осло (2019), Лисабон (2020), Лахти (2021) и Гренобъл през 2022 г.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 1 месец
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 3 месеца