България

Държавата отпуска милиони за нови детски градини. Вижте в кои градове

Почти 2,2 милиона лева отпусна Министерският съвет във връзка с изграждане на нови детски градини и разширяване на съществуващи детски заведения в няколко общини.

Средствата са част от националната програма за строителство и реконструкция на детски учебни заведения и училища. 102 000 лева получава община Банско за изграждане на асансьор в новострояща се детска градина. На община Сандански се отпускат малко над 1,4 милиона лева за строителство на нова детска градина, като сумата е половината от стойността на проекта, предаде БНТ.

Близо 550 000 лева са осигурени за община Несебър за разширение на детска градина „Слънце“. Общините Дългопол, Костинброд и Самоков се финансират за различни дейности по проекти за нови детски ясли и градини и училища или разширяване на съществуващите, съобщиха от правителствената пресслужба.

Държавната програма цели да подпомогне общините да гарантират здравословни и качествени условия на обучение в детските ясли, детските градини и училищата. Тя е насочена и към преодоляване на недостига на свободни места.

Сред заложените цели са още успешно въвеждане на задължителното предучилищно образование на 4-годишните деца и увеличаване на училищата, в които обучението се провежда на едносменен режим.

По програмата в рамките на три години до 2022 година са осигурени 210 млн. лева, с които ще се финансират общо 136 проекта.

89 от тях са за нови детски ясли и градини и надграждане на съществуващи. 41 училища и 6 професионални гимназии ще получат средства за нови сгради и учебни корпуси и реконструкция на съществуващи.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Росен Гацин

Скорошни постове

  • България

„Прогресивна България“: Румен Радев ще оглави следващия кабинет

Водещите политически теми от деня очертават ясни намерения както на „Прогресивна България“, така и на…

преди 52 минути
  • България

Петима мъже на 30-40 години загинаха при челен удар край Ботевград

Нови подробности станаха ясни за тежката катастрофа край Ботевград, при която загинаха петима мъже. Пътят…

преди един час
  • България

Омбудсманът предупреждава за рискове при покупка на автомобили от чужбина

По повод на нарастващия брой сигнали за измами при покупка на автомобили, внесени от чужбина,…

преди един час
  • България

България е на първо място в ЕС по риск от бедност и социално изключване

България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на населението,…

преди 2 часа
  • България

АИКБ срещу удължените уикенди: работодателите виждат икономически загуби

Бизнесът в България отново поставя на дневен ред спора за официалните празници и компенсирането им…

преди 3 часа
  • България

85-годишна жена в Пернишко предаде 8000 евро при телефонна измама

Вчера в област Перник е регистриран пореден случай на телефонна измама, при който възрастна жена…

преди 3 часа