Лятото е подходящ сезон за събиране на билки. Можем да съчетаем полезното с приятното и докато прекарваме време с близките си сред природата да съберем малко билки.
Ето и кои полезни растения можем да наберем през най-горещите летни месеци:
Невен
Може да се срещне по нивите или дворовете на селските къщи. Невенът е изключително полезен. От него можете да направите крем, с който да лекувате изгаряния, разширени вени, хемороиди и дори стрии. Чаят от това растение е полезен при язви, гастрит и жълтеница, предаде DarikNews.
Босилек
Босилекът е известен като „царска билка“ и има изключително много приложения. Може да се използва пресен в различни ястия или сушен като чай. Босилекът е много ефективен при умора, депресия, кожни обриви и отоци, при инфекции на дихателните и пикочните пътища.
Риган
Риганът е използван като лековита билка и подправка още от древността. Има изключителни антибактериални свойства, подобрява метаболизма и храносмилането, прилага се при безсъние, бронхити и пневмонии. Риганът е отличен антиоксидант заради флавоноидите в състава си.
Котешка стъпка
Носи името си от цветовете, които наподобяват котешката стъпка. Има много полезни свойства – понижава кръвната захар, изчиства артериалните плаки и подпомага регенеративните процеси. Прилага се при смущения в кръвоносната система, кожни проблеми, гинекологични заболявания, проблеми с простата, гастрит и камъни в бъбреците.
Латинка
Това растение може да се използва прясно или сушено на чай. Употребява се при високо кръвно налягане, кашлица и бронхит, възпаление на пикочните пътища. Латинката има антисептично, противовъзпалително, болкоуспокоително и слабително действие.
Живовляк
Живовлякът е често срещан по ниви и поляни. Има противовъзпалително, болкоуспояващо и отхрачващо действие. Растението има антимикробно действие, намалява артериалното налягане и се използва при стомашно-чревни проблеми.
Ветрогон
Тази билка има болкоуспокоително и спазмолитично действие, благодарение на етеричните масла, които съдържа. Ветрогонът се използва при магарешка кашлица и задух, безсъние, проблеми с простата, пясък и камъни в бъбреците.
Диворастяща мента
Ментата има широко разпространение в кулинарията, но и в народната медицина се среща изключително често. Ползва се при стомашни спазми, гадене, проблеми с червата и жлъчните пътища, при възпаление на синусите, бронхит, умора и напрежение.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment