И тази година над 20 области в страната ще се включат инициативата „Нощ на музеите“.Традиционно само в София участват над 50 музея и галерии, които посрещат хиляди посетители със свободен вход, припомнят от Министерството на културата.
Тематични изложби, концерти и разнообразни арт прояви има в националната програма за отбелязване на традиционната европейска инициатива, изготвена от дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ при МК, научаваме от организаторите.
По своя формат Европейската нощ на музеите е широко отворена програма към възможно най-голям кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до експонатите и творбите, представени от музеи и галерии, но и да почувстват посланията им. Концепцията на инициативата е да се достигне до голям кръг от хора с акцент – младата аудитория, чрез представянето на необичайна и атрактивна програма, която освен възможността за запознаване с културното наследство, да предлага и други културни прояви.
Над 40 музеи и галерии ще се включат с изложби, концерти, ателиета и разнообразни арт прояви на 3 юли. Събитието ще се състои за 17-и път в рамките на Европейската нощ на музеите – инициатива, подета за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата.
Само за няколко години тя се разпространява успешно в цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото й издание.
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment