Здраве

Ето кои са скритите виновници за трудното отслабване

Волята за стесняване на хранителните продукти за определен период от време не е най-добрият вариант

През последните години много хора се опитват да гледат спокойно и позитивно на своето тяло, научават се да го обичат такова, каквото е и някои от тях се отказват да преследват общоприетите стандарти за красота, което е хубаво. Но има и друг аспект в това отношение, пише zdrave.to.

Да приемеш себе си не е само да се харесваш външно, но и да се грижиш за собствения си организъм, което често налага сваляне на наднорменото тегло. Защото то претоварва организма и принуждава част от системите да работят на предела, което може значително да влоши качеството на живот.

Затова лекарите препоръчват сваляне на килограми при такива хора, а начините за това са общоизвестни: редовни физически упражнения и балансирано хранене. Но въпреки стремежа и усилията да се постигне желания резултат това понякога е много трудно.

Причините за невъзможността на човек да отслабне може да се различни. Например опитите да свалите килограми с помощта на строги диети може да доведе дотам организмът да реши, че „са настъпили гладни време” и да започне „да си трупа запаси”. При планиране на диетите е важно да се вземат предвид редица фактори: не само количеството употребявани калории, но и качеството, редовността на прием на храна, разпределението на калоричността на храната през деня и много други детайли.

Най-важно обаче е да осъзнаете основната задача: нужно е да промените хранителните си навици, а не просто да си наложите волята да спазвате тази диета за определен период от време, а след това да се върнете към обичайния си начин на хранене. Същото се отнася и за физическата активност: редовни умерени комплекси от упражнения в дългосрочен период ще окажат по-добър ефект, отколкото редки отскачания до спортната зала за изтощаващи тренировки.

Друга възможна причина за неуспех в борбата с наднорменото тегло е избраното „поле за тази неравна борба”: увеличаването на масата на тялото често може да е провокирано не само и не толкова от преяждането и липсата на физическа активност, колкото от естествената хормонална реакция на организма по отношение на стреса.

В съвременния свят хроничният стрес се е превърнал в норма на живот, освен това човешкият организъм на практика не се е променил еволюционно. Не са се променили и физиологичните реакции по отношение на стреса. За оцеляване в стресова ситуация е нужна енергия, нейната изработка и натрупване регулират определени хормони, произвеждани в организма. Освен повишената изработка на стресовите хормони и други хормонални нарушения и сривове в организма също могат да затруднят борбата с наднорменото тегло.

Ако постоянно се придържате към балансирано хранене и редовно спортувате, но излишните килограми пак не си отиват или се случва прекалено бавно, на първо място е нужно да се изключат заболяванията, които могат да провокират хормонални нарушения: захарен диабет, хипотиреоидоза (понижена функция на щитовидната жлеза), поликистоза на яйчниците при жените и др.

Наднорменото тегло при жените може да е обусловено и от навлизането в менопауза, а като следствие – намаляване изработката на яйчниковите хормони естрогените. За целта е нужно да се консултирате с ендокринолог или гинеколог и да ви направят съответните изследвания. Често наднорменото тегло е провокирано от прекалената изработка на основния стресов хормон кортизол. За определяне нивото му се правят изследвания, но те невинаги са информативни, тъй като количеството кортизол в кръвта се променя през деня.

Има и външни признаци, по които лесно може да се определи, че именно кортизолът е причина за наднорменото тегло: мастните отлагания в областта на корема и… недостигът, дори липсата на подкожна мазнина по ръцете и краката (те дори могат да изглеждат прекалено слаби); лунообразна форма на лицето (мастните отлагания се разполагат под брадичката); разтегната и сбръчкана кожа.

Причина за кортизолово затлъстяване може да е синдромът Иценко-Кушинг. Това е сериозно заболяване, при което е засегнат хипоталамусът и/или хипофизата, или пък има туморни образувания в кората на надбъбречните жлези. Но този вид затлъстяване може да е обусловено и от чисто битови причини и начин на живот, свързан с високо ниво на стреса.

Кортизолът е един от хормоните, изработван от надбъбречната кора. Той е основният стресов хормон и увеличава нивото на захар в кръвта, подобрява използването на глюкоза от мозъка и повишава достъпността на вещества, които възстановяват тъканта. В организма постоянно се изработва кортизол, като най-много от него постъпва в кръвта сутрин, за да обезпечи с енергия организма за пробуждане.

След това количеството му постепенно се понижава през деня с изключение на ситуациите, които организмът възприема като опасност. В такива случаи в кората на главния мозък възниква сигнал за тревога, който постъпва в хипоталамуса, а той отделя хормон, въздействащ на хипофизата. Тя на свой ред отключва изработването и отделянето на кортизол и адреналин в кръвта от надбъбречните жлези. Адреналинът увеличава честотата на сърдечните съкращения, повишава кръвното налягане и увеличава разхода на енергия, а кортизолът осигурява придвижването на тази енергия, доставяйки глюкоза в кръвта.

В това се крие основният проблем: кортизолът изработва глюкоза, разтваряйки мазнините, ако няма такива – разцепва белтъчини от мускулите. Ако стресовите ситуации са прекалено много, нивото на кортизол се дължи на стабилно високи показатели, продължава повишената изработка на глюкоза, която при липса на реална потребност от нея формира мастните отлагания. Освен до наднормено тегло стабилно повишеното ниво на кортизол може да доведе до редица други неприятни последствия: риск от атеросклероза, нарушения в надбъбречните функции, чупливост на костите, постоянна слабост, агресия.

Основната препоръка за понижаване на кортизолово обусловеното наднормено тегло е намаляване нивото на тревожност. За това може да помогне психолог или пък самостоятелно да анализирате причините за хроничния стрес: определете ситуациите, които ви докарват до напрежение, и се постарайте да ги избягвате или да преразгледате своето отношение към тях.

Но бъдете предпазливи със спортуването. Активните физически упражнения във вашия случай могат да доведат до обратния ефект, тъй като, изтощавайки организма си, вие отново изпадате в състояние на тревожност. Освен това силовите тренировки сами по себе си са стрес за организма и повишават нивото на кортизол.

Наблягайте на отпускаща, релаксираща гимнастика – редовни разходки на свеж въздух, йога, плуване. Не забравяйте и това, че човешкият организъм изработва и хормони на щастието, на удовлетворението, на удоволствието: допамин, серотонин, окситоцин и ендорфин. Те на химическо ниво помагат да се предотврати прекалената изработва на кортизол или да се овладее неговият излишък. Старайте се да компенсирате възникващите стресови ситуации с нещо приятно: общуване с близки, осъзнаване на собствените постижения, усещане за радост от победата, смях и т.н.

Приемът на успокоителни може да даде ситуитивен ефект и временно да понижи изработката на кортизол до нормата. Но не трябва да ги пиете постоянно, защото те ще престанат да ви действат. Ако искате да поддържате нервната си система, по-добре пийте витамини, особено от група В и витамин D. Това няма директно да се отрази на нивото на кортизола, но ще увеличи шанса за стабилизиране на емоционалните реакции и тревожните състояния.

Постоянната изработка на голямо количество кортизол е неестествено състояние на организма, затова наред с намаляване факторите, провокиращи повишеното отделяне на този хормон в кръвта, ще бъде добре да се поддържа функцията на органа, който го произвежда, а именно надбъбречните жлези.

Това може да се постигне с поддържане на естествените процеси на самовъзстановяване, които произтичат в нашето тяло с помощта на пептиди – вещества, регулиращи състоянието на клетките в организма и осигуряващи нормално функциониране във всички органи и тъкани. По отношение на надбъбречните жлези може допълнително да се приема цитамин, който е натурален регулатор на вътреклетъчните процеси, отговарящи за метаболизма. Има хранителни добавки с такава съставка, но трябва да се консултирате със своя лекар, преди да ги използвате.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 1 месец
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 3 месеца