България

ЕК иска България и Румъния в Шенген: Ще отпаднат ли граничните пунктове?

Комисията предлага нова стратегия и призова България да влезе в Шенген

България да стане член на Шенгенското споразумение. Призивът се съдържа в оповестената от Европейската комисия нова стратегия, която цели да направи Шенгенската зона по-силна и устойчива, съобщава БНР.

„България, Румъния, Хърватия и Кипър трябва изцяло да бъдат облагодетелствани от Шенген“, заяви еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.

Стратегията призовава Съветa на ЕС да вземе решение за вдигане на контрола за България, Румъния и Хърватия и да ги интегрира в Шенгенското пространство.

Комисията припомня, че София и Букурещ са изпълнили всички необходими изисквания и това е установено при оценките, извършени през 2010 и 2011 г.

Според EK новата стратегия „ще осигури ефективно управление на външните граници на Европейския съюз“, дигитализиране на заявления за визи и документи за пътуване, актуализиране на граничните и миграционните информационни системи и установяване на общ подход за управление на миграцията.

Освен това, Комисията предлага да се преразгледа механизмът за наблюдение и оценка на Шенген, като се поставя по-голям политически акцент върху решенията, които вземат и „ще включват засилен мониторинг за зачитане на основните права“.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира промените така: „Днес представяме път за развитие в бъдеще, който да гарантира, че Шенген може да издържи теста на времето, който ще осигури свободния поток на хора и стоки и ще обслужва всички възможни обстоятелства за възстановяване на нашите икономики, за да се изправим по-силни заедно“.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Откриха тялото на 81-годишна жена, обявена за национално издирване в Хасково

Тялото на 81-годишната Бояна Стоянова, обявена за национално издирване, е било открито във вилна зона…

преди 8 часа
  • България

Гражданско недоволство в Ямболско заради разполагането на американски самолети

Напрежението в ямболското село Безмер се засили, след като стана ясно, че в местната авиобаза…

преди 8 часа
  • България

Прокуратурата в Добрич върна 54 000 евро на жертви на ало измамници

Районната прокуратура в Добрич върна 54 000 евро на петима пострадали от телефонни измами. Парите…

преди 11 часа
  • България

Производители на праскови в Сливенско са пред фалит заради ниски изкупни цени

Напрежението сред производителите на праскови в България расте с наближаването на беритбената кампания. В Сливенския…

преди 11 часа
  • България

Полиция блокира достъпа до „Петрохан – Околчица“ заради въвеждане във владение

Достъпът до бившата хижа „Петрохан – Околчица“ е блокиран заради процедура по влизане във владение.…

преди 12 часа
  • България

26-годишен мъж загина при челeн удар в автобус край Плевен

26-годишен мъж загина при тежка катастрофа край Плевен, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Инцидентът…

преди 12 часа