Любопитно

Ето кога се пада Черешова задушница тази година

Черешова задушница е втората Задушница за годината и е съботния ден преди Петдесетница.  Тази година Черешова задушница се пада на 19 юни.

Той е ден в памет на всички починали православни християни и наричан още Спасовска задушница. Свързан е с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.

След Възнесението на Господ входът на царството небесно – раят е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра.

На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота. На задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите.

Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида. Опечалените по смъртта на свои близки от предния ден и на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата, и в израз на вярата във възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: „Бог да прости“.

Задушницата се нарича в България „черешова“, защото това е най-популярният плод през периода и обикновено се прибавя към поменателните трапези.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

Валя Балканска защити Дара и призова за повече подкрепа към младите таланти

Фолклорната легенда Валя Балканска сподели, че е гледала финала на „Евровизия“ до края, за да…

преди 11 минути
  • България

Радев: България и Турция планират нова жп линия и разширяват енергийното сътрудничество

България и Турция имат общ интерес от разширяването на транспортната, енергийната и дигиталната свързаност, която…

преди 41 минути
  • България

Радев: Обмислят се варианти за поста след оставката на Георги Кандев

Президентът Румен Радев коментира оставката на и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, като…

преди 56 минути
  • България

„Шествие за семейството“ настоява за реформа в Закона за закрила на детето

В София се очаква да се включат много хора в „Шествие за семейството“. Организаторите отново…

преди един час
  • България

Изслушват кандидатите за ЦИК на фона на спорове за квотите

Президентът Илияна Йотова започна официалните изслушвания на кандидатите за членове на Централната избирателна комисия (ЦИК).…

преди един час
  • България

Прокуратурата в Дупница иска постоянен арест за двама за масово рязане на гуми

Прокуратурата в Дупница ще поиска постоянен арест за двамата мъже, обвинени за масово срязване на…

преди 2 часа