Категории България

Проф. Кожухарова направи лоша прогноза за есенна вълна на COVID-19 в България

Според проф. Мира Кожухарова ходът на пандемията показва основания да очакваме есенна вълна на COVID-19. Това заяви епидемиологът и съветник на министъра на здравеопазването.

По думите ѝ затихването на пандемията в момента и спадът в броя на заразените у нас, е добър момент да бъде засилен процесът по ваксинация на най-рисковите групи. Именно така бихме могли да минимизираме лошите последствия от нова вълна на заразата, предаде Bulgaria ON AIR.

„Имунизацията у нас продължава да върви с незадоволителни темпове“, смята проф. Кожухарова. Според нея обаче вече се наблюдава подобрение в организацията за ваксиниране, специално на възрастните хора, заради разширения достъп до препарати при общопрактикуващите лекари.

По отношение на информацията отпреди няколко дни, че у нас е открит „български вариант“ на коронавируса при починал 80-годишен пациент, епидемиологът коментира, че не се касае за нов щам и няма място за притеснение.

Засега не се говори за нови щамове. За да бъде определен даден вариант за нов щам, трябва да бъдат констатирани значителни промени в структурата на вируса, за да се отличават от първоначалния щам, открит в Ухан в началото на пандемията, обясни още проф. Кожухарова.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Росен Гацин

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 3 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 3 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 3 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 3 дни