България

Ще се сдобие ли България с нова подводница?

Началото на българското подводно плаване у нас е поставено преди 105 години.  По това време само още 9 държави имат подводници, според данни от официалния германски справочник. България е една от малкото страни, притежаващи свой подводен флот по време на Първата световна война.

В пристанището на Евксиноград през 1916 година за първи път е вдигнат българския флаг на подводницата УБ едно осем. Тогава лодката, произведена в Германия, излиза на първото си плаване във Варненския залив, а на борда са принцовете Борис и Кирил. Командир е лейтенант Никола Тодоров, а помощник командир – мичман първи ранг Иван Вариклечков, бъдещ командир на флота.

През следващите месеци подводницата изпълнява десетки бойни походи и става заплаха за плаващите в близост до нашите брегове вражески кораби.

„Aко преди 105 години придобиването на подводниците е било по повод участието на България във войната и подводниците успешно са изтласкали вражеските кораби и са предотвратили бомбандирането на крайморските градове и са ги спасили от разрушения, то в днешния свят подводниците също изпълняват такава роля, като дават една много добра възможност за ранно предупреждение за действията на всеки, който с лоши намерения иска да приближи нашия бряг“, разкри пред БНТ контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на Република България.

Преговорите за купуването на подводница трябва да продължат, категоричен е контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили. Флотът ни от години не разполага с подводен кораб, след като през 2011-та изважда от въоръжение половинвековната “Слава”.

„Естествено ние не можем да си позволим нови подводници – те са скъпо оръжие и България не може да отдели на този етап такива средства. Но е напълно по силите ни да възстановим подводното плаване, макар и с подводница втора ръка, закупена от някоя от нашите съюзни държави-членки на НАТО, ние вече имаме разговори с някои от тях“, посочи контраадмирал Кирил Михайлов.

Последното плаване на “Слава” е през 2010 година. Тогава командир е капитан първи ранг Камен Кукуров.

„Подводничарството е професия, която те научава да работиш в екип, това е едно от малките места, където от всеки един зависи животът на всички останали, в същото време изгражда лидери. Какво ми е взела? Взема свободата на живота, донякъде, но ти дава една друга свобода – на духа! Определено има нужда от наличието на повече подводници в акваторията, за да бъде възстановено статуквото на Военноморските сили“, разкри кап. I ранг Камен Кукуров – началник на Щаба на Военноморските сили.

От август миналата година “Слава” е превърната в музей и се поддържа с безвъзмездната помощ на граждани и членове на Съюза на подводничарите.

„След като си служил там се връщаш с едно умиление, с едни спомени, когато бяхме на 25 години и влязохме в този стоманен корпус, с физически сили, с много знания“, споделя кап. I ранг Ганчо Райков – зам.-председател на УС на Съюза на подводничарите в България.

Подводното плаване у нас трябва да бъде възстановено и то скоро, казват подводничарите. Защото липсата на подводница затруднява провеждането на учения, подготовката на моряците и възможностите за разузнаване.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 4 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца