Праисторическа риба се появи неочаквано по бреговете на остров Мадагаскар. Смята се, че тя е била изчезнала преди 420 милиона години. Представител е на вида Целакант, известна е още като риба с „четири крака“
Група ловци на акули случайно се натъкнали на древната риба. Става въпрос за представител на вида Целакант, това е „изкопаема риба“, която до скоро се е смятала за изчезнала, пишат от Daily Mail.
Целакантите имат четири перки, които действат като крайници и някога са получили прозвището „Old Fourlegs“ (Риба с четири крака).
Рибата има общо осем перки – две гръбни, две гръдни перки, две тазови, една анална и една опашна.
Въпросните хрилни мрежи сериозно повлияли на масовия улов на целаканти през 80-те години на миналия век, когато броят им в световния океан силно намалял. С тяхна помощ рибарите могли да достигнат местообитанията им – дъното на 100 до 300 метра дълбочина.
Първоначално се е смятало, че Целакантите са били изчезнали до 1938 г., когато видът им е преоткрит край южноафриканското крайбрежие.
Според „Националната администрация за океаните и атмосферата“ теглото на рибата може да достигне до 90 килограма. Целакантите могат да живеят в продължение на 48 години.Костните риби могат да достигнат до 2 метра дължина и имат петнисти люспи по цялото тяло.
Известен научно като Latimeria chalumnae, Целакантът е включен в списъка на отделния популационен сегмент в Танзания и се счита за застрашен съгласно Закона за застрашените видове.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment