България отбелязва тържествено 24 май
В различни градове се провеждат шествия, отслужват се и литургии. Стотици отдават почит на светите братя Кирил и Методий.
Пловдив
Стотици се включиха в празничното шествие в Пловдив, което тръгна от Хуманитарната гимназия в града. Там, преди 170 години, е поставено началото на честванията на двамата братя Кирил и Методий.
Въпреки призива на местната власт тази година в шествието да не се включват ученици заради противоепидемичните мерки, за шествието дойдоха родители, които доведоха децата си.
Плевен
В Плевен честванията приключиха малко след 12 ч. Градът е един от малкото в страната, в които имаше организирано шествие на училища. В него, освен най-малките, се включиха и големите ученици.
Русе
24-и май беше отбелязан в Русе с две шествия. Участниците в едното носиха 80-метрово българско знаме. Другото шествие беше предвождано от духов оркестър, мажоретки и знаменосци. Очаква се кметът на града да награди изявени ученици.
Берковица
В Берковица премина шествието на девет училища и детски градини от цялата област. Програмата в града ще продължи с концерти и изяви на талантливи ученици.
Хасково
В Хасково също се провежда шествие по главната пешеходна улица на града. Очаква се да бъдат връчени награди на заслужили учители. За първи път сред отличените ще има и студенти по медицина, работили в COVID-отделения.
Варна
Тази година във Варна няма шествие по повод 24 май. Въпреки това се провеждат множество инициативи, с които да бъде отбелязан празника. От сутринта по основните площади на града звучаха песни и маршове, посветени на Деня на светите братя Кирил и Методий. От входа на Морската градина в небето полетяха балони с буквите от азбуката, както и 60 бели гълъба, символ на чистотата на празника и стремежа към знания.
Стара Загора
180 балона с буквите от българската азбука полетяха в небето над Стара Загора по повод 180 години светско образование в Стара Загора. На тържествена церемония на площада пред общината бяха обявени носителите на тазгодишните награди „Стара Загора“ и „Млада Стара Загора“ за постижения в областта на науката, културата и изкуството.
Бургас
Буквите от българската азбука украсиха един от символите на Бургас – мостът Така всеки може да се разходи; за да почете празника, тъй като официално шествие не се проведе.
Перник
В Перник за първи път книги полетяха в небето… с дрон. Целта – да се запази връзката на традициите и иновациите.
Благоевград
В Благоевград венци и цветя бяха поднесени пред паметника на светите братя Кирил и Методий в двора на най-старата хуманитарна гимназия, известна като бивша Солунска. Тържествата продължиха с ученическо шествие от Съдебната палата до пл. „Македония“ с участието на Детско-юношески духов оркестър и представители на всички образователни и културни институции в града. В навечерието на професионалния си празник по традиция бяха отличени и най-добрите преподаватели със заслужения приз „Учител на годината“.
Кюстендил
Жива верига по пренасяне на детски книги в Кюстендил. От днес Регионалната библиотеката има нов дом и затова всички детски книги, които са повече от 40 000, ще бъдат преместени в него. Много деца помагат това да се случи.
Ямбол
Повече от 400 души пяха „Върви: народе възродени“ в центъра на Ямбол. Според организаторите от общината това е рекорд за най-масово изпълнение на химна. Близо 200 деца от всички възраст ученици от хорови и певчески групи се включиха в инициативата. Подкрепиха ги много жители и гости на града. Всеки присъстващ получи брошура с отпечатан текста на химна.
По публикацията работи Снежина Раева