България

Стана ясно по кое произведение пишат зрелостниците

За 41-ви въпрос, който е писане на съчинение или есе, се падна тема номер 22

„Смисълът на благодеянието“ – върху този въпрос ще разсъждават зрелостниците днес. Учениците ще пишат интерпретативно съчинение или есе по „Песента на колелетата“ от Йордан Йовков.

От младежите се очаква да са демонстрирали способност да разбират и тълкуват поставената тема, да формулират и аргументират теза, както и да са показали висока езикова култура. 

Преди това изпитът включваше 30 затворени въпроса с по четири възможни отговора и 10 въпроса, които изискваха свободни отговори. Изпитът продължава 4 часа, а за учениците със специални образователни потребности – 6 часа.

45 924 зрелостници се явиха на днешната матура, която се проведе в 750 училища. Един в Ямбол и един в Самоков бяха отстранени заради ползване на мобилни устройства. В София трима се явиха без документи за самоличност, но след допълнителна проверка бяха допуснати до изпит. 

Осем карантинирани зрелостници от различни градове на страната имаха възможност да положат изпита. Само двама болни от COVID-19 ще трябва да се явят на матура по български език и литература на 26 август т.г. 

За първи път беше организирано видеонаблюдение във всички регионални управления на образованието, а не само в МОН.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Предимно слънчево време с локални превалявания на изток и в планините

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 14 юли, вторник, ще преобладава…

преди 2 часа
  • България

Фискалният съвет предлага по-висока пенсионна възраст за служителите в МВР

Фискалният съвет предложи да се повиши пенсионната възраст в Министерството на вътрешните работи (МВР). В…

преди 16 часа
  • България

На 17 юли в Търговище ще открият нов бронзов паметник на Васил Левски

Търговище ще отбележи 189 години от рождението на Васил Левски с тържествена церемония на 17…

преди 17 часа
  • България

Александър Кадиев глобен с 51 евро и 8 контролни точки за видео зад волана

Актьорът Александър Кадиев е санкциониран за заснемане на видеоклип по време на шофиране, в който…

преди 18 часа
  • България

Автомобил се обърна по таван на АМ „Тракия“ край Сливен, майка и дете са в болница

Лек автомобил се обърна по таван на 261-ия километър на автомагистрала „Тракия“ в района на…

преди 19 часа
  • България

Бащата на Ивана откри чатовe, крипто плащания и GPS координати за наркотици в телефона ѝ

След смъртта на 16-годишната Ивана Стойнева, която падна от петия етаж на жилищен блок в…

преди 19 часа