Учени от Швейцария, Франция и Германия разработиха метод, чрез който да улеснят откриването в ранен стадий на пациенти, при които Covid-19 протича тежко и с усложнения. Това пише на сайта на университета в Цюрих.
Изследователите са стигнали до извода, че за достоверен индикатор могат да послужат присъстващите в кръвта цитоксични Т-лимфоцити или Т-килъри, отговарящи за разтварянето на повредените клетки.
Екипът под ръководството на проф. Буркхард Бехер установил, че като биомаркер за откриването на пациенти с потенциално тежко изкарване на болестта им е послужило количеството на Т-килърите в кръвта.
„Броят на Т-клетките може да бъде използван за прогнозирането на тежките случаи на коронавирус с висока степен на точност, дори и пациентът да е бил хоспитализиран само от един ден“, заяви проф. Бехер, цитиран от БТА.
При COVID-19 Т-клетките действат по начин, характерен само за тази болест. Сравнявайки имунния отговор на пациентите с коронавирус и този от контролна група, учените могли да изяснят тази особеност. Швейцарският екип не уточни при наличието на какво количество Т-килъри се предполага по-тежкото протичане на заболяването.
Новият тест ще помогне на лекарите своевременно да вземат решения за необходимите лечебни и организационни мероприятия за настаняването на даден пациент в отделение за интензивна терапия.
По публикацията работи: Мариела Анастасова