България

Лекар с коментар за състава на новия Щаб: Трябва да има утвърдени имена

Пулмологът проф. Коста Костов обясни какъв трябва да бъде новият Национален оперативен щаб.

„Трябва да има структуриране на нов съвет, който да управлява кризата. В него трябва да са други хора, които трябва да печелят ново доверие сред разединеното ни население.

Един новосформиран щаб трябва да е надвластови, независима институция, структурирана по друг начин, излъчена от Народното събрание. Слабост на стария щаб е, че беше управляван от хирург, който е далече от специалността, най-близо дo пандемичния проблем“. Това каза пред БНР пулмологът проф. Коста Костов.

Според него новият щаб трябва да има две структурни единици – едната да управлява мерките и втората да се занимава с диагностично-лечебните процеси.

„Старият щаб беше тясно свързан с властта. Членовете мислеха едно, говореха друго. В новия съвет трябва да има утвърдени имена, доказали автентичността си“, подчерта проф. Костов.

Той отново отбеляза, че мерки ту напред – ту назад ще доведат до поредица COVID вълни: „Днес имаме 217 починали. Това е втората по рекорд цифра за цяла година пандемия. Ако това наричаме успех… С това освобождаване на мерките ще наблюдаваме нова вълна.

Успяха онези страни, които успяха да съчетаят индивидуалните мерки с мерките на държавата, с широка ваксинация, с широко тестване. Тайван е пример, в страната има около 1000 инфектирани за година и девет смъртни случая“.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Полицията в Стара Загора издирва 84-годишна жена от Гълъбово, в неизвестност е от 16 юни

Полицията в Стара Загора издирва 84-годишната Мария Иванова Дилева от Гълъбово. Жената е в неизвестност…

преди 17 минути
  • България

Прокуратурата в Благоевград предаде на съд мъж за незаконно упражняване на адвокатска професия

Районна прокуратура – Благоевград, Териториално отделение – Петрич, внесе в съда обвинителен акт срещу В.Ц.…

преди 32 минути
  • България

МВР разполага с оперативни данни за местонахождението на Пепи Еврото

МВР разполага с конкретни оперативни данни за местонахождението на Петьо Петров, известен като Пепи Еврото.…

преди 47 минути
  • България

България е с най-висока инфлация в еврозоната през май 2026 г.

Данни на статистическата служба на Европейския съюз Евростат показват ръст на потребителските цени през май…

преди един час
  • България

Зеленски предложи на България сътрудничество за производство на дронове

В рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел украинският президент Володимир Зеленски и българският…

преди 2 часа
  • България

Автобус блъсна пешеходка на бул. „Добруджа“ в Добрич

Автобус блъсна жена на пешеходна пътека на бул. „Добруджа“ в Добрич тази сутрин. По данни…

преди 2 часа