Благодарение на взетите мерки язовирите са с 65% по-пълни от миналата година, смята министърът на околната среда и водите Емил Димитров – Ревизоро
Валежите успяха да напълнят питейните язовири у нас. В момента водите в тях са 78,8% от общия им обем и 74,75% от полезния, показва ежедневният бюлетин на Министерството на околната среда за вторник.
В момента водата в повечето язовири е не само над 50% от обема им, а се доближава до пълния капацитет.
Изключение прави само “Бели Искър” край София, който е под половината – с 37,76% наличен полезен обем. От началото на месеца продължава тенденцията водните басейни около София да спадат. В края на февруари нивото на “Бели Искър” беше намаляло от 73,5 на 53,5 на сто, а в средата на март вече стига до 42,79%.
Водата в “Искър” също спада, но по-бавно. В началото на месеца нивото беше 77,2%, в средата – 76,11 на сто, а във вторник вече е 75,5%. “Дяково”, който дава вода на Дупница и Кюстендил, също продължава да спада и за 25 дни е намалил обема си от 83,6 на 80,2%.
В бюлетина обаче е отбелязана положителна тенденция на приток.
Черноморието окончателно е спасено от водна криза – “Камчия” вече е с наличен полезен обем от почти 90%. “Ясна поляна”, който също се използва за питейно-битови нужди от Бургас, пък е пълен 83,3%.
Нивата на яз. “Студена”, който навлече на Перник водна криза, остават стабилни и се задържат на 81-82%. Притокът му обаче е по-малък от разхода, а от 10 януари той е в режим на контролирано изпускане.
Със сравнително малко вода е и язовир “Тича”. В момента той е пълен 52,46%, но все пак е успял да прескочи критичните нива, тъй като в началото на месеца водата беше под половината от обема. Остава тенденцията за повишаване на обема и приток, по-голям от разхода.
“Калин” и “Карагьол” също са с много ниски нива, но те заедно с “Огняново” се използват само за резервно водоснабдяване, съобщава „24 часа“.
Наличният полезен обем в “Асеновец” край Сливен, който миналата година беше критичен, продължава да се увеличава и вече е стигнал до 78,2%.
Запълването на яз. “Йовковци” край Велико Търново е най-голямо, като дори минава 100% от наличния полезен обем. “Среченска баня”, даващ вода на Враца и Монтана, също е изцяло запълнен – наличният полезен обем е 99,10%, както и този в “Боровица” до Кърджали – с 98%.
Според екоминистъра Емил Димитров сега в язовирите има с 65% повече вода, отколкото миналата година по това време. Основната задача на ведомството в момента е да се държат под контрол нивата, така че да не прелеят при топенето на снега. Поради това е въведено непрекъснато наблюдение. Където е необходимо, се освобождават количества.
Преди дни Димитров посети язовирите “Асеновец”, “Жребчево” и “Копринка”. Той успокои, че няма опасност от водна криза в страната, има достатъчно вода, а язовирите са в добро техническо състояние и няма опасност от преливане.
По публикацията работи Снежина Раева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment