България

България е на прага на ново затваряне: Какви ще бъдат последиците за бизнеса

Днес председателят на АИКБ Васил Велев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов изразиха мнение по въпроса какви ще са последиците за бизнеса и икономиката от повторното затваряне в България във връзка с разрастващата се пандемия.

„Спомних си какво беше миналата година по същото време. Разликата е огромна с положението сега. Преди не знаехме какво да правим. Днес нещата изглеждат от една страна много по-подредени, но от друга изглеждат объркани заради предстоящите избори“, заяви Манолов, предаде NOVA.

„Миналата пролет стигнахме до блокади, затваряне на градове, огромни опашки по границите. Надяваме се това да не се повтори. От медицинска гледна точка не мога да правя разсъждения дали всичко се прави, както трябва. Миналата година пролетните прогнози бяха много по-песимистични за икономиката от есенните. Сега имам усещането, че този оптимизъм ще се притъпи. Пандемията не стихва. Това постоянно отваряне и затваряне е доста разрушително за бизнесите. Представете си колко е трудно за едно предприятие или ресторант да започне отново работа“, коментира Васил Велев.

В тази връзка Манолов уточни, че затваряне на индустриалното производство не се предвижда. „Ще бъдат затворени бизнесите, свързани с услугите“, поясни той.

„Вероятно ще има заведения, които няма да отворят повече. Материални ценности и добавена стойност се създават в производството, в индустрията. Останалите сфери се преразпределят и потребяват. Затова е важно тези сфери, в които се създава стойност, да работят. Най-спешно трябва да се подкрепят бизнесите, които са затворени напълно. Мерките 60/40, 80/20 продължават да работят. От 1 юни би следвало да се разработи по-добър дизайн на мерките. Настояваме отдавна за това“, каза още Велев.

На въпрос дали кризата ще се окаже проблем за бюджета, той заяви следното:

„Вероятно при по-тежко развитие на пандемията ще имаме по-сериозен дефицит от планирания. Засега имаме добра финансова дисциплина. Както хората казват „бели пари“ се събират за „черни дни““, заключи Велев.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Предимно слънчево време с локални превалявания на изток и в планините

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 14 юли, вторник, ще преобладава…

преди 2 часа
  • България

Фискалният съвет предлага по-висока пенсионна възраст за служителите в МВР

Фискалният съвет предложи да се повиши пенсионната възраст в Министерството на вътрешните работи (МВР). В…

преди 16 часа
  • България

На 17 юли в Търговище ще открият нов бронзов паметник на Васил Левски

Търговище ще отбележи 189 години от рождението на Васил Левски с тържествена церемония на 17…

преди 17 часа
  • България

Александър Кадиев глобен с 51 евро и 8 контролни точки за видео зад волана

Актьорът Александър Кадиев е санкциониран за заснемане на видеоклип по време на шофиране, в който…

преди 18 часа
  • България

Автомобил се обърна по таван на АМ „Тракия“ край Сливен, майка и дете са в болница

Лек автомобил се обърна по таван на 261-ия километър на автомагистрала „Тракия“ в района на…

преди 18 часа
  • България

Бащата на Ивана откри чатовe, крипто плащания и GPS координати за наркотици в телефона ѝ

След смъртта на 16-годишната Ивана Стойнева, която падна от петия етаж на жилищен блок в…

преди 19 часа