Главният прокурор дава брифинг с подробности за спецакцията срещу руските шпиони за изнасяне на секретна държавна информация
„Разследването е от особено значение за българската национална сигурност и тази на НАТО и другите ни партньори. Случаят е без аналог в новата ни история. Българските граждани могат и трябва да се гордеят със службите”, заяви на брифинг главният прокурор Иван Гешев.
„Според събраните доказателства ръководител на групата е бивш ръководен кадър на Военно разузнаване към министъра на отбраната, който условно ще наречен резидент. Същият е завършил военно образование в България и чужбина, както и разузнавателна школа в Москва, познато като ГРУ. Впоследствие той става и преподавател“, посочи говорителят на прокуратурата Сийка Милева.
Според прокуратурата основната задача на ръководителя на групата е била да изгради нелегална агентурна мрежа, като е вербувал лица с достъп до класифицирана информация на Република България. В групата за шпионство участва и съпругата на резидента, която има българско и руско гражданство, същата се е ползвала с доверие на руските дипломати, акредитирани у нас.
„Тя е играла ролята на посредник между резидента и служител на посолството на Руската федерация у нас, като е предавала информация и парични средства“, обясни говорителят на главния прокурор.
Документирани са разговори между нея и резидента. След това е заснета и пред сградата на посолството на Руската федерация.
Разкрит е ръководител в Министерството на отбраната, който отговаря за планирането и бюджета на ведомството. Осветени са и двама действащи служители на военното разузнаване, единият е работел по линията на противодействие на хибридните заплахи, а другият е бил с контингенти зад граница.
Резидентът провеждал регулярни срещи с агентурната си мрежа в ресторанти, на места за спортни тренировки, обществени места и в личния си автомобил – всеки месец на предварително уговорени дата и час. Предоставял им и мобилни телефони и SD карти за тях – с цел с тях да заснемат чувствителна информация и след това снимките да остават само в лесно преносимия носител, без следи на устройствата.
Според важността на информацията варирало и възнаграждението – пликове с различна валута. Участниците са заснети как след това я обменят в чейндж бюра.
Един от участниците в групата е направил опит да избяга, той е бил заловен за кратко време. Избягалият е бил задържан в близост от Руското посолство в София. Шест са обвиняемите лица, всички са с мярка „задържане под стража“.