Доц. Кунчев коментира и въпросът за затягането на мерките, както и кога ще можем да си починем от вируса
„Това, което се опитваме да правим, е да направим така, че никой да не остане без медицинска помощ и да намалим жертвите от тази трета вълна“. Това заяви в ефира на БНТ държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Зависи откъде ще го погледнем – да, данните са лоши и има увеличение. От друга страна, това се наблюдава в цяла Европа. Новият щам от Англия се разпространи много бързо“, каза той.
По думите му въпросът е как да направим така, че без да намаляваме животът и икономиката в страната, да намалим жертвите.
„На този етап е по-добре мерките да са локални, защото разликите са много големи. Защо да пречим на нормалния живот на хората в Търговище примерно, защото в Кюстендил има много болни“, обясни Кунчев.
„Плановият прием се спира, защото първо – имаме нужда от легла. Те могат да бъдат превърнати в ковид легла, за да лекуваме всички, които имат нужда“, обясни Кунчев.
„Ако нещата обаче продължават да се развиват в този темп, няма да се взимат локални мерки, а национални. В интервалът между 200 и 300 заразени на 100 000 започваме да обсъждаме нови възможни мерки“, обясни той.
Според него, ако хората действат интелигентно и умно в заведенията и ги посещават в малки компании само да хапнат, рискът е сравним с този, който има в офиса, на улицата или в транспорта.
„Вирусът вече се предава по-лесно. Клиничната му картина се промени. През есента, ако някой ми кажеше, че има хрема, му казвах, че не е ковид. Сега вече всичко започва точно така, като проста настинка с хрема“, обясни Кунчев.
По думите му вече и децата имат клинична картина, но слава Богу, не го карат тежко.
„Не е ключово да се забранява и затваря, да се контролира и да се глобява. Проблемът не е свършил, не сме се справили с ковид. В следващите две-три седмици е последният връх, който трябва да минем и след това се надявам, като миналата година лятото, да имаме една дълга почивка от вируса“, каза той.
По думите му отново в сблъсъка ще се срещнем в началото на 2022 година, но няма да е чак така тежко. „В България в момента все още не сме засичали нигерийския щам. Направено е мащабно проучване у нас и то ще каже дали вече е пренесен и тук южноафрикански щам“, обясни той.
По публикацията работи Снежина Раева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment