Все по-често използваме онлайн услугите при опериране със собствените си средства. Плащаенто на ток, вода, телефон става само с един клик. Но какви такси плащаме на банките.
Банките взимат средно по 3,91 лв. от разплащателната ни сметка, за да ни плащат тока, парното и водата, обявихa от БНБ. За година банките в страната са повишили повечето си такси с между 10 и 30 на сто, показват изчисления на вестник „Труд“ на база данните на БНБ за средния размер на банковите такси у нас, предаде expert.bg.
Сред причините за това е пандемията, която намали желанието на хората да взимат заеми и ограничи икономическата активност в страната. Ниските лихви също свиват печалбата на банките. Затова те се опитват да компенсират като събират по-високи такси от клиентите. Въпреки това печалбата на банките за 2020 г. е 815 млн. лв., което е с 51,4% по-малко спрямо предходната година. Но таксите нарастваха и преди пандемията. За период от две години повечето такси са повишени с между 30% и 90%.
От основните банкови операции най-висока е таксата за плащане на битови сметки чрез директен дебит от разплащателната сметка на клиента. За тази услуга трезорите взимат средно по 3,91 лв., ако сметката на доставчика на комунална услуга е в друга банка, и 2,05 лв., ако е в същата банка. Така, ако човек използва услугите на банка, за да си плаща ток, вода, парно и телефон, трябва да плати средно 15,64 лв. на месец. Таксата за директен дебит към сметка на доставчик на комунални услуги в същата банка е нараснала с 19,2%, или с 33 ст. за година. А за плащания към сметка в друга банка – с над 15%, или с 52 ст.
Втората най-висока такса на основните банкови услуги е паричен превод към сметка в друга банка, който е нареден от клиента на хартия в офис на финансовата институция. За тази услуга банките взимат средно 3,88 лв. Това е повишение с 19%, или с 63 ст. за година. Ако искате да преведете пари по сметка в същата банка с хартиено платежно нареждане, таксата е само 1,74 лв. Но тя също е нараснала – със 17,6%, или с 26 ст. Именно плащането на битови сметки на клиентите и паричните преводи са най-често използваните банкови услуги.
Банковите такси за обслужване на разплащателни сметки също са нараснали. За да има разплащателна сметка с дебитна карта към нея, човек трябва да плаща средно по 2,44 лв. на месец. А ако към разплащателната сметка няма дебитна карта, средната такса на банките е още по-висока – близо 3 лв., или точно 2,97 лв. на месец. Таксата за обслужване на сметка с дебитна карта е нараснала с 21 ст. за година, а за сметка без банкова карта – с 58 ст. А откриването на сметка е поскъпнало от средно 1,94 на средно 2,25 лв.
Значително са повишени и таксите за теглене на суми до 1000 лв. в брой от гише в банка. Банките определят таксата за тази услуга по различен начин. Затова БНБ посочва две средни стойности за пазара. При част от банките клиентите плащат средно по 2,81 лв. за услугата, а при други банки 0,41% от сумата, но не по-малко от 3,50 лв. Точно преди година клиентите са плащали или средно 2,26 лв., или 0,27% от сумата, но не по-малко от 2,80 лв.
Тегленето на пари от банкомат с карта на същата банката е поскъпнало с 31% за последната година. Средната такса при теглене на пари от банкомат е 25 ст. Точно една година по-рано средният размер е бил 19 ст. Когато теглим пари от банкомат на друга банка, преди година средната такса е била 98 ст., а сега е вече 1,15 лв., т.е. увеличението е 17%.
При онлайн банкирането почти няма промяна на таксите през последните 12 месеца, показват данните на БНБ. Онлайн преводите са между два и четири пъти по-евтини от наредените с хартиена бележка в офис на банката. По този начин банките се опитват да стимулират използването на онлайн банкиране, вместо хората да се редят на опашка в банковите офиси. Банките вдигат таксите в клоновете, свалят ги онлайн
Най-евтиният превод е, ако онлайн наредите плащане към сметка в същата банка. Таксата за тази услуга е само 44 ст., при 43 ст. преди година. За превод на същите пари, но с хартиено нареждане в офис, таксата е 4 пъти по-висока. За онлайн превод към сметка в друга банка таксата е 1,03 лв., като е нараснала с 2 ст. за година. За същия превод, нареден на хартия, таксата е над 3 пъти по-висока.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment