Технологии

Кучета роботи ни спасяват от самотата по време на пандемия

Кучета-роботи могат да ни помогнат да се справим със самотата и социалната изолация по време на пандемията, установиха изследователи от университета в Кеймбридж.

Екипът на Медицинското училище в университета, воден от д-р Кристофър Уилямс, прегледа 58 съществуващи проучвания за самотата и идентифицира методи, които могат да бъдат адаптирани за хора, живеещи под карантина или при мерки за социално дистанциране, свързани с пандемия.

Няколко от проучванията включват методи, които са ней-ефикасни за стари хора и грижи, които вероятно ще бъдат засегнати силно при карантиниране. Учените установили, че седмични посещения от интерактивно роботизирано куче се оказва също толкова ефективно, колкото действителното куче за облекчаване на самотата.

Учените споделят, че животните-роботи са добър вариант, тъй като изискват по-малко грижа. Тяхната висока цена евентуално може да се компенсира от вариант за споделено ползване, предават от в. „Гардиън“,

Самостоятелните занимания по тай чи, медитация и терапия за смях, също са довели до значителни подобрения в нивата на самотата. Образователните програми, особено тези, които се фокусират върху благосъстоянието, приятелството, преодоляването на бариерите пред социалната интеграция и обясняването на самотата, също бяха определени като потенциално полезни.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Димитрова

Скорошни постове

  • България

Трагичен край на издирването на млада жена в Пирин

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 12 часа
  • България

Пенсиите чрез пощенските станции се изплащат до 22 юни

Пенсионерите, които получават месечните си доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид графика за…

преди 12 часа
  • България

В 23:24 настъпва лятното слънцестоене и астрономическото лято

Точно в 23:24 часа днес, 21 юни, ще настъпи лятното слънцестоене и ще започне астрономическото…

преди 13 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при проверка на 14 414 коли, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през…

преди 13 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при акцията за пътна безопасност, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата за…

преди 13 часа
  • България

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив, има съмнения за фентанил

В центъра на Пловдив двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в района на ул.…

преди 18 часа