България

Адвокатите на двамата машинисти по делото „Хитрино“ настояват за нови експертизи

Варненският апелативен съд отложи разглеждането на делото за влаковата катастрофа в Хитрино за 22 февруари

Съдебният състав прецени, че е нужно събиране на писмени доказателства, след като защитата на подсъдимите изразиха съмнения за пристрастност на част от вещите лица, извършили по-голяма част от експертизите пред първоинстанционния Шуменски окръжен съд. Затова ще бъде изискана справка от Министерството на образованието и науката за начина на формиране на бюджета на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“. След получаването на тази справка, в следващото заседание съдът ще се произнесе по направените днес искания.   

Адвокатите на подсъдимите поискаха назначаване на допълнителни съдебно-технически експертизи, които да бъдат извършени от вещи лица извън територията на Република България. Те изразиха мнение за обвързаност на четирима от експертите с Националната компания „Железопътна инфраструктура“, тъй като са преподаватели във ВТУ „Тодор Каблешков“. 

Представителят на Апелативната прокуратура не вижда основания за оспорване на компетентността на вещите лица. Държавното обвинение е на мнение, че повдигнатите от защитата въпроси вече са намерили отговор в извършените досега експертизи. Назначаване на чуждестранни експерти излишно ще утежни и забави делото във въззивната фаза на процеса. 

Поверениците на частните обвинители също смятат, че въпросите по поисканите нови експертизи вече са разглеждани многократно. Допускат обаче възможност за повторен разпит на вещи лица. Частното обвинение не намира доказателства за заинтересованост, на който и да е от тях. 

Настоящият състав отхвърли искането на частното обвинение за отвод на целия състав на Апелативен съд – Варна. От една страна, в закона не съществува възможност за колективен отвод, а от друга, претенцията не намира основание в разпоредбата на Наказателно-процесуалния кодекс.

Заради големия брой призовани по делото, с цел гарантиране на спазването на противоепидемичните ограничения, журналистите наблюдаваха съдебното заседание в реално време от друга зала в Съдебната палата.  

Пресслужбата на Апелативния съд припомня, че всички страни обжалваха присъдата на Окръжен съд – Шумен. Пред въззивния съд застават главният машинист 64-годишният Димитър М. и помощникът му 45-годишният Радослав П. Те управлявали влака по време на инцидента, при който загинаха 7 души. Димитър М. беше осъден на 15 години лишаване от свобода и 17 години лишаване от право да упражнява професията си, а Радослав П. бе лишен от свобода за 10 години и от право да бъде локомотивен машинист за 12 години. 

Предстои Апелативен съд – Варна да извърши цялостна проверка на правилността и законосъобразността на съдебния акт на първата инстанция. 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

Какво да купите за подарък за Деня на Майката?

Празнуването на Деня на Майката може да се проведе по много различни начини, но е…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Мъжките суичъри в дамските тоалети – вижте защо са толкова популярни

Суитшъртите са толкова удобни и универсални дрехи, че може би ще искате да имате няколко…

преди 1 месец
  • Спонсорирани

Пазарувай от вкъщи бързо и удобно

Развитието на дигиталния свят бележи промени в редица аспекти от живота на хората и предоставя…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Маркучи за въздух: Какво трябва да знаем и как да изберем?

Маркучите за въздух са важен компонент, който има множество индустриални и домашни приложения. Те са…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Обувки за детската градина: Осигурете комфорт и безопасност за вашето дете

Като родители ние винаги искаме най-доброто за нашите деца, особено когато става въпрос за тяхното…

преди 9 месеца
  • Спонсорирани

Защо да наемем компактна кола за краткосрочно пътуване

Наемането на автомобил за кратко пътуване предлага редица ползи, особено когато разполагаме с ограничено време,…

преди 10 месеца