По думите на министъра на туризма един от вариантите заведенията отново да отворят след 31 януари е те да работят на 50%
Секторът туризъм е най-засегнат от коронавируса. Ресторантьорите са силно засегнати, но се позволи да работят местата за хранене към хотелите. Това заяви пред БНТ вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова.
„След 31 януари ще се коментира отварянето на заведенията. Вариант за работа е на 50% от капацитета, с предварителна резервация, но не всички заведения го позволяват, както и задължителното метър и половина разстояние между масите и пълна дезинфекция. Това се отнася за ресторантите, не и за дискотеките, за които нищо не е обсъждано“, каза още вицепремиерът.
„Малките места и къщи са на 100% заети. Между 35-40% са изцяло зимните резервации в страната“, разкри Николова.
„Най-успешната мярка беше 60/40 с допълнителни 200 лв., с които в нашия сектор станаха 80/20. Мярката ще продължи до месец септември. Тази мярка е спасила от фалит 80% от бранша, а 30 000 домакинства са останали с доходи“, съобщи туристическият министър.
Нарушителите в заведенията са петно за целия бранш, коментира Николова заловените в работа заведения през последните дни в Пловдив и София. До 75% се очаква спад на зимния сезон. По-лош е проблемът в Банско, тъй като там са големи места за настаняване, а разчитахме на чужденците“, разкри Марияна Николова.
„Нашите сънародници преоткриха България през изминалото лято. Има тенденции за религиозен туризъм – като четирисезонна дестинация имаме какво да покажем“, коментира туристическият министър.
Приоритетен ни е руският и немският пазар – рекламираме България като четирисезонна дестинация. Връщаме си и полските туристи. Правим туристически информационен център, който ще поеме цялата информация, заяви Марияна Николова.
„Ваксината е надеждата за туризма – имунизацията е доброволна. Държавите, които изискват отрицателен ПСР тест е условия на тази страна и туриста ще трябва да се съобрази“, каза министърът на туризма.
По публикацията работи: Моника Цанкова
Водещите политически теми от деня очертават ясни намерения както на „Прогресивна България“, така и на…
Нови подробности станаха ясни за тежката катастрофа край Ботевград, при която загинаха петима мъже. Пътят…
По повод на нарастващия брой сигнали за измами при покупка на автомобили, внесени от чужбина,…
България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на населението,…
Бизнесът в България отново поставя на дневен ред спора за официалните празници и компенсирането им…
Вчера в област Перник е регистриран пореден случай на телефонна измама, при който възрастна жена…
Leave a Comment