Медицинската сестра Радка Рабатилева е дала 13 дежурства в COVID отделения в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, което я превръща в един от тримата здравни работници в болницата с най-много смени в специализираните звена.
„Първите случаи в областта сякаш закъсняха. В другите градове имаше доказани заболели и приети за терапия и ние бяхме психически подготвени, че рано или късно ще се наложи в нашата болница да обгрижваме инфектирани. Когато бе диагностициран първият с COVID-19 в региона – д-р Точков младши, аз бях дежурна в отделението и приемахме пациенти само по спешност, за да можем да реагираме моментално и да ги преместим във Втора хирургия, ако дойде пациент с коронавирус. Д-р Филев и главната сестра Минекова ми съобщиха, че вече и при нас се налага хоспитализация на болен от COVID-19, но не се престраших да дам първото такова дежурство“, спомня си Радка.
В онзи момент преценила, че не е удачно да влезе в трансформираното отделение, тъй като нямало къде да се изолира след дежурството – цялото й семейство било вкъщи, а и поела отговорността за преместените хирургични пациенти.
С течение на времето, след като станало ясно, че само с доброволци няма как да бъдат обезпечени COVID отделенията и ще започне командироване на кадри, сама пожелала да влезе при инфектираните. Така в края на юни прекрачила прага на звеното, в което работи от 15 години, но вече променено за пациенти с коронавирус.
„Първото дежурство продължи 14 дни, защото нямаше кой да ме смени. Не беше лесно, но с колегите се сработихме. Обясниха ми как трябва да обличам и събличам предпазните облекла, спецификата на работа с инфектирани и всичко останало. Това, че бях в моето отделение, също ми помогна да се справя. Работещите в него придобихме най-много опит в лечението на заразени“, казва Рабатилева.
След дебюта смените й рязко зачестили и започнала да дава по около две дежурства месечно при болните от коронавирус. Случвало се да обгрижва най-много 18 заразени, като по думите й най-тежкият момент бил денят, в който починали трима от хоспитализираните в структурата. В това число и бивша акушерка, която се готвели да изпишат заради добри резултати от терапията.
Твърди, че заболяването е непредсказуемо и често настъпва подобрение в състоянието на пациентите и последващо рязко влошаване водещо до фатален край.
Радка посрещнала 2021 година на работа. С колегите се постарали да направят празнична трапеза, доколкото е възможно, а след като ударил дванадесетият час, облекли медицинските скафандри и влезли при болните, за да им вдъхнат кураж.
„Пациентите, при които се налага болнично лечение, са много уплашени и стресирани. Освен от терапия, те имат нужда и от нашата морална подкрепа. Далеч от близките си, ние сме тяхната единствена опора, затова опитваме да прекарваме колкото се може повече време с тях“, увери медицинската сестра.
Самата тя не е изкарала вируса, макар тайно да се надявала, че го е минала безсимптомно. Засега се въздържа от ваксина и изчаква подходящия момент.
„Тази инфекция преобърна живота на всички на 180 градуса. Надявам се, че с общи усилия ще успеем да се справим и да спрем разпространението му“, споделя старшата сестра.
Следващото й дежурство е насрочено за 25 януари, но казва, че е готова да влезе и по-рано, ако се наложили. Ще поема смени, докато е необходимо, защото вече има достатъчно опит и не се бои от заразата.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment