Висши чиновници все пак няма да могат да участват в бордовете на държавни компании. Това гласи предложение за промяна в Закона за публичните предприятия на група депутати от ГЕРБ начело с Красимир Ципов.
С това на практика отново се въвежда забраната за главни секретари на Народното събрание, на президента, на Министерки съвет, на министерства и ведомвства да бъдат назначавани в бордовете на търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие, пише „24 часа“.
Забраната бе въведена в средата на 2019 г. с приетия нов Закон за публичните финанси. Така всички дружества с над 50% държавна собственост, както и техните дъщерни фирми трябва да провеждат конкурси за всяка позиция. Освен да не заемат висши държавни длъжности, към кандидатите има изисквания да отговарят и на определени критерии по отношение на репутация и почтеност, образование, професионален опит и умения.
При гласуването на първо четене на промените в Закона бе прието главните секретари, ръководителите на бюджетни организации или други длъжностни лица, които се занимават с финансово управление и контрол по средства от ЕС, както и тези чиновници, които отговарят за обществените поръчки, да могат да се включват в бордовете на държавни компании.
Мотивът за това гласуване бе, че въпросните чиновници имат опит и експертност в управлението и контрола на бюджетни средства. Това било добра предпоставка за ефективно управление на финансите на държавните предприятия, особено когато те изпълняват цели на публичната политика, или им е възложено изпълнението на задължение за извършване на обществена услуга.
Към предложената отмяна на гласуваната на първо четене възможност те да участват в държавни бордове Ципов и колегите му не посочват мотиви.
През октомври миналата година пък депутатите удължиха срока за провеждане на конкурси за шефове на държавните предприятия с 4 месеца. Промяната се наложи, тъй като заради противоепидемичните мерки много предприятия не успяха да спазят първоначалните срокове.
Друга промяна в Закона за публичните предприятия в преходните и заключителните разпоредби гласи да не се преобразуват като административни структури държавните предприятия, създадени със специален закон.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment