Днес отбелязваме 173 години от рождението на големия български поет и революционер Христо Ботев. В тази връзка президентът Румен Радев ще посети родния му град Калофер, мемориалния комплекс „Христо Ботев“, паметника на Ботьо Петков, бащата на революционера и поет, както и Национален музей „Христо Ботев“.
Тържествената церемония ще започне с военен ритуал от двора на Националния музей „Христо Ботев“, в който ще участват представителни роти от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово, жители и гости на града.
Освен това в Калофер Румен Радев ще проведе среща с 5-ма членове на Националното сдружение на кметовете на кметства и кметските наместници в Република България. „Ще дойдат колегите от близките общини – Първомай, Садово, Раднево и Стара Загора“, обясни пред Радио Пловдив кметът на Калофер Румен Стоянов.
При спазване на всички противоепидемични мерки за сигурност Пловдив ще отбележи 173-та годишнина от рождението на Христо Ботев.
Пред паметника на поета революционер в Цар-Симеоновата градина ще бъдат поднесени венци и цветя.
Слово за живота и делото на Ботев ще произнесе кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов.
Христо Ботев е роден през 1848 година в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.
Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.
През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев – „Майце си“.
От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Дим. Паничков, където се печата в. „Дунавска зора“. През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски. През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия – в. „Знаме“. През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.
Май 1876 г. – вследствие новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета, става нейн войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май заставят капитана да спре на българския бряг.
На 20 май 1876 г. е последният тежък бой – привечер след сражението куршум пронизва Ботев.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment