България

Как се коледува по време на пандемия? (ВИДЕО)

Традиционните обичаи срещнаха голяма пречка в лицето на противоепидемичните мерки

Коледуването се оказва мисия невъзможна по време на пандемия. Десетки групи за наричане, от цялата страна, отказват да обикалят по домовете на хората, тъй като никой не ги кани.

А и заведенията не работят, където най-често фолклористите намират своето препитание по време на празниците. Но, за да не сме песимистични, ще ви срещнем с едни от най-дългогодишните коледари във Велико Търново, с които ще си говорим и за традициите, и за оцеляването на обичаите по време на пандемия.

Специално за NOVA те облякоха за първи и последен път тази година своите костюми и разказаха как се коледува в Арбанаси.

„Посрещаме празника със смесени чувства в тези тежки времена за хората. Винаги сме смятали, че празникът е това, което ще спаси България. Ние сме родолюбци и обичаме фолклора. Традициите са нещо, което ще ни запази като нация и ще успеем да преборим всичко“, казват коледарите.

По публикацията работи Снежина Раева 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Половината агнешко за Гергьовден се очаква да е вносно, предупреждават овцевъди

С наближаването на Гергьовден на родните трапези се очаква да има предимно месо от чужбина.…

преди 4 часа
  • България

Пролетно затопляне, но на места със слани и краткотрайни валежи

Началото на седмицата ще бъде белязано от значителна облачност, особено над по-голямата част от страната.…

преди 4 часа
  • България

БАБХ откри разлив на опасни пестициди и торове край Вардим

Свищовското село Вардим е в центъра на сериозен екологичен инцидент. Българската агенция по безопасност на…

преди 5 часа
  • България

Облаци спасиха страната от слани, най-студено бе в Драгоман и Кюстендил

Измина предизвикателна нощ за много българи, след като температурите се понижиха значително. Добрата новина е,…

преди 5 часа
  • България

ПСС предупреждава за зимни условия и минус 11 градуса в Централен Балкан

Планините в България в момента не са подходящи за туризъм, предупреждават от Планинската спасителна служба…

преди 5 часа
  • България

НОИ започва изплащането на пенсиите за май от 7 май

Националният осигурителен институт започва изплащането на пенсиите за май 2026 г. Първите преводи към пенсионерите,…

преди 5 часа