„Постепенно новият вариант на коронавируса измества съществуващите досега. Това се вижда единствено на генетично ниво. В тежестта на заболяването няма промяна”. Това заяви доц. Любомира Николаева – Гломб, която е ръководител на отдел „Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести, съобщават Dariknews.
„Във Великобритания се наблюдава едно 70-процентно увеличение на заболеваемостта, но не се знае още дали това не се дължи и на повишения ръст на изследване. В момента там има програма за по-голям обхват на изследване”, каза още тя.
По думите й новият вариант на COVID-19 е засечен за първи път в проба от пациент на 20-ти септември, но до средата на ноември около 28 процента от изследваните проби вече са носители на тази мутация, а на 9-ти декември 62 процента от пробите вече са с нея.
„За да говорим за „щам”, един вирус трябва да отговаря на няколко условия. Новият вариант не отговоря на тях, което е хубава новина”, обясни още Любомира Николаева – Гломб.
„За тази информация, която широката общественост знае от вчера, в Националния център по заразни и паразитни болести знаем поне 4-5 дни по-рано. Има документи, които се разпространяват за обсъждане сред специалистите. В момента, в който тази информация стана общодостъпна, ние я публикувахме на сайта на Центъра”, коментира тя.
И допълни: „Имаме апаратура, с която можем да го засечем. Методът се нарича целогеномно секвениране и вече изследванията са в ход”.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…
**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…
**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…
**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…
Leave a Comment