България

Сачева: Ще предложим мярката 80/0 да се трансформира в 75/0 (ВИДЕО)

Социалният министър Деница Сачева съобщи, че мярката за компенсации на хората от затворените бизнеси, която е в размер на 24 лева на ден, ще действа до 31 януари

Това стана ясно днес на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.

„Вече имаме подадени над 4 хиляди заявления от работодатели за повече от 19 хиляди служители. Плащания ще се извършат в дните до Коледа и по празниците. По предложение на браншовите организации, Ще предложим мярката 80/0 да се промени на 75/0 – т.е. 75% от осигурителния доход на заетите. Това нямаше как да се случи в предишния период на затваряне. Осигурителният доход се засича почти с месец, след като се подаде декларацията от работодател. Сега имаме време да го направим, това ще бъде обезщетението, което ще получат хората от 1 до 31 януари. Останалите мерки 60/40 и 80/20 остават“, допълни Сачева.

Тя каза, че повече от 32 хиляди родители на деца в онлайн обучение са подали заявления за получаване на целевата помощ. По мярката ще може да се кандидатства и през януари.

„Имаме достатъчно пари за тази и следващата година. За цял месец те ще получат една минимална работна заплата, съответно пропорционално за всяка седмица, в която детето е било на дистанционно обучение“, поясни Сачева.

До момента са изплатени около 20 млн. лв. на родители, на които се е наложило да наемат детегледачки.

По думите ѝ към 15 декември безработицата бележи слаб ръст, съобщи още Сачева. Тя каза е, че не очаква тя да надмине 7% до края на годината.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

Асен Василев избра Пловдив, Манол Пейков отпада от 50-ото Народно събрание

Днес стават ясни имената на всички 240 народни представители, които ще заемат местата си в…

преди 4 часа
  • България

40 години след Чернобил еколог предупреждава за дългосрочните рискове

На 26 април се навършват 40 години от аварията в Чернобил, най-голямата ядрена катастрофа в…

преди 4 часа
  • България

Карлос Насар спечели злато в изхвърлянето на европейското в Батуми

Българската звезда във вдигането на тежести Карлос Насар отново доказа класата си на международната сцена.…

преди 5 часа
  • България

Турски шофьор задържан с 362 кг марихуана за 3 млн. евро на „Лесово“

Окръжна прокуратура-Ямбол задържа за срок до 72 часа турския гражданин Д.К., обвинен в опит за…

преди 5 часа
  • България

Асен Василев: Срещу работещите в държавата се скалъпват дела с фалшиви свидетели

В България всеки опит за ефективна работа в държавните структури се посреща с организирани атаки…

преди 5 часа
  • България

Пътничка е пострадала при челен удар между кола и камион в Прохода на Републиката

Проходът на Републиката е временно затворен за движение след тежък пътен инцидент, станал по-рано днес.…

преди 5 часа