България

Премиерът: Координационният съвет да работи, за да сме готови за ваксината

Координационният съвет ще отговаря за организацията, логистиката и съхранението на всички ваксини, които България ще получи, както и ще определи приоритетните групи за имунизация

Да бъде създаден Координациoнен съвет за изпълнение на Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 предложи министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на редовното правителствено заседание, което се проведе чрез видеоконферентна връзка. Координационният съвет ще отговаря за организацията, логистиката и съхранението на всички ваксини, които България ще получи, както и ще определи приоритетните групи за имунизация.

Новото звено не отменя и не измества Националния оперативен щаб по отношение на възложените му отговорности, а ще има ключова роля при изпълнението на ваксинирането. „В петък трябва да е готов и съставът на координационния съвет. Той трябва да направи цялата логистика, 24 часа трябва с това да се занимава, за да може като дойде ваксината да сме готови още първия ден“, заяви премиерът Бойко Борисов. Министър-председателят изтъкна, че всеки, който иска от системата на здравеопазването, трябва да има възможност за имунизация. „Съсредоточете се първо в медицинския състав, в най-уязвимите групи“, добави Борисов.

Премиерът Борисов добави, че днес у нас пристигат 300 000 дози нискомолекулярен хепарин, който се прилага с други медикаменти при лечението на COVID-19. „Така ще има за всеки един човек. Ремдесивир също има достатъчно“, подчерта министър-председателят. Той разпореди ежедневно да се следи наличността на лекарствените продукти за терапията на пациентите с новия вирус.

На днешното заседание на Министерският съвет беше приет също така и Национален план на Република България за готовност при пандемия. Това е програмен основополагащ документ за справянето на държавата с определена пандемия. На тази основа за в бъдеще ще могат да се изготвят конкретни пандемични планове за справяне с конкретни заболявания, ако обществото се изправи пред друга пандемия.

Основната цел на Националния план е да ограничи заболяемостта, да намали смъртността от пандемичната инфекция и едновременно с това да осигури оптимални възможности за лечение на заболелите. Разписана е организацията на действията, които са необходими за поддържанетo на функционирането на основни за обществения живот сектори и служби, осигуряването на информация за обществото относно хода на пандемията и предприетите мерки. Документът ясно дефинира координацията между секторите и различните административни нива, като е посочено кой ще е отговорен за всяка дейност от етапите на пандемията и това се променя в зависимост от нейната тежест и въздействие. Предвидено е съществуващите структури и механизми за спешен отговор в държавния и в частния сектор да се използват и за реакция при пандемия.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Моника Цанкова

Скорошни постове

  • България

Захлаждане и дъждове в началото на май 2026 г.

След поредица от топли дни краят на април и началото на май 2026 г. ще…

преди 5 минути
  • България

Румъния отчете първи материални щети от отломки на руски дрон

В събота, 25 април, Румъния регистрира първия случай на материални щети по своя територия, причинени…

преди 20 минути
  • България

22-годишна жена загина при катастрофа между микробус и тротинетка в Пловдив

22-годишна жена загина тази сутрин при тежък пътен инцидент в Пловдив. Сигналът е подаден на…

преди 4 часа
  • България

Е-70 край Цар Калоян е временно затворен заради катастрофа с два автомобила и мотоциклет

Първокласният път Е-70 в района на село Цар Калоян е временно затворен за движение заради…

преди 5 часа
  • България

ПСС: Много добри са условията за туризъм в планините

Много добри са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) към…

преди 6 часа
  • България

Слънце, слана и гръмотевични бури очакват страната през седмицата

Българските граждани трябва да се подготвят за динамично време през идните дни. След преминаването на…

преди 6 часа