България

Зам.-министърът на вътрешните работи отговаря: Необходими ли са КПП-та у нас?

Стефан Балабанов коментира и дали взетите мерки за ограничаване на COVID-19 у нас са закъснели

Денонощно се правят проверки във връзка със спазването на противоепидемичните мерки, но ресурсът ни е ограничен. Ако бяхме приели законопроектът за доброволните отряди, сега можеше да имаме помощ. И сега, Слава Богу, има доброволци. Всяко кметство може да организира такива групи хора. Това каза зам.-министърът на МВР Стефан Балабанов относно ролята на полицаите в пандемичната обстановка.

Полицията следи най-вече дали се спазва карантината. Съставят се и актове на нарушителите. Полицаи участват и в дезинфекция. Техни бусове се използват като линейки. Честотата на МВР е настроена на тази на Бърза помощ и така полицаите съдействат на спешните медици. Работата пък е отговорна и опасна, потвърди Балабанов.

Има двама души с осъдителна присъда заради нарушаване на карантината и около 3000 акта за нарушаване на картантина. Има 6000 досъдебни производства.

Зам.-вътрешният министър коментира пред bTV и дали взетите мерки за ограничаване на COVID-19 у нас са закъснели. От думите му стана ясно, че няма да се прибягва до КПП-та, ако сегашните мерки не доведат до желания резултат.

„Мисля, че балансът е добър. Надявам се след 2 седмици мерките да дадат резултат – да намалеят случаите на починали и заразени. В Националния оперативен щаб има учени и медици и след като те са решили сега да го направят, значи е правилно. Мерките са достатъчно добри. Ние трябва да вярваме на нашите специалисти“, категоричен бе Балабанов.

По повод недоволството на полицаите той каза, че разбира исканията им. Напомни, че досега заплатите на служителите на органите на реда са увеличавани няколко пъти. Категоричен е обаче, че полицаите са много изнервени. Балабанов каза, че те също са на първа линия в битката срещу вируса, а и освен това лятото са били подложени на сериозни унижения, визирайки протестите, на които имаше обиди и физически сблъсъци с органите на реда.

„Те не протестират заради пари, а предимно да запазят достойнството си“, каза зам.-министърът.

„Не е време за протести, време е да се борим заедно“, добави още той.

По публикацията работи: Моника Цанкова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Полицията спря пиян шофьор преди училищна екскурзия в Горна Оряховица

Полицията в Горна Оряховица предотврати инцидент тази сутрин, след като патрул спря шофьор, който е…

преди 11 минути
  • България

57% очакват България и БНТ да организират отлично „Евровизия“ 2027

Успехът вдъхновява, задължава и заразява. Това са основните изводи от най-новото проучване за обществените нагласи…

преди 26 минути
  • България

Парламентът възстанови Антикорупционната комисия заради блокираните средства по ПВУ

Народното събрание прие на първо четене законопроект за повторното създаване на Комисия за противодействие на…

преди 41 минути
  • България

Николай Найденов поиска оставката на Борислав Сарафов и обяви промени в Закона за съдебната власт

Министърът на правосъдието Николай Найденов поиска оставката на Борислав Сарафов. Решението му е пряк отговор…

преди 56 минути
  • България

ДБ иска изслушване на Борисов и Кирилов за скандала „Петьо Еврото“

Напрежението в парламента се засили след приключването на работата на временната комисия по новия правилник…

преди един час
  • България

Православната църква почита Свети Йоан-Владимир и Свети Василиск на 22 май

На 22 май Православната църква почита паметта на Свети княз Йоан-Владимир и Свети мъченик Василиск.…

преди един час