Родните хотелиери искат 100 млн. компенсации

164

Българските хотелиери искат 100 млн. лв. компенсации заради затварянето на ресторантите. Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) настоява за включването на хотелите в компенсациите и мерките на правителството срещу затварянето на бизнеси за три седмици.

Това обяви Георги Щерев, председател на организацията пред TravelNews. Причината е забраната за работа на ресторантите в хотелите. Не можем да си обслужваме гостите с храна, а реално местата за настаняване не са затворени в заповедта на министъра на здравеопазването, обясни Щерев. Заради ситуацията хотелите имат откази от посещения и нямат нови резервации до 21 декември 2020 г.

Изчисленията на БХРА са, че загубите ще бъдат в размер на 100 млн. лв. за обектите и настояват да бъдат компенсирани от държавата. Другият вариант е да бъдат отворени ресторантите на хотелите само за гостите при спазване на всички противоепидемични мерки. Изцяло да бъде забранено влизането на външни хора, обясни Георги Щерев. Според него по този начин се работи в останалите страни от ЕС.

Забраната за работа на ресторантите в хотелите, особено в градовете, е пречка за обслужването на бизнес туристите, които са в командировка. На практика те няма къде да се хранят, подчерта Щерев.

Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова вече поиска да отпадне забраната за работа на ресторантите в хотелите. Тя изпрати писмо до здравния министър проф. Костадин Ангелов. Николова настоя да работят при строги противоепидемични мерки и необходимата дистанция.

БХРА подкрепя усилията и позицията на Марияна Николова, която настоява за тази промяна, съобщиха по-късно в официална позиция на организацията. В редица страни в света заведенията в хотели, на летища, аерогари, автобусни и жп гари бяха изключени от мерките за ограниченията, наложени към местата за хранене. Формалното незатваряне на хотелите, въпреки реалната невъзможност да работят и да посрещат клиенти при тези условия, води до това, че за сектора на гостоприемството и неговите служители не са предвидени компенсации, както за останалите затворени бизнеси. Те не могат да се възползват дори от крайно недостатъчната помощ, предвидена за персонала. Работниците в тези заведения няма да получат дори по 24 лева на ден от държавата, въпреки че техните работодатели ще са принудени да ги пуснат в неплатен отпуск или дори да ги освободят. служителите. Хотелите не могат да се възползват и от предвидените, макар и неясно какви към момента, компенсации за затворените бизнеси. Тоест те няма да получат никаква финансова помощ от държавата, въпреки че не могат да продължат да извършват дейността си.

От БХРА апелират кабинетът да реши този сложен за хотелиерския бизнес казус, защото в противен случай обричат бизнесите на фалит, а техните служители на трайна безработица. А бюджетът ще загуби и голяма част от 10-те процента приходи, които в годините преди пандемията влизаха в хазната от плащаните от туризма данъци и осигуровки.

БХРА отказва повече да вярва на приказки и обещания. Настояваме да получим подкрепата, каквато заслужава структуроопределящ за българската икономика сектор, посочен и от ЕК като една от индустриите, които може да изведе националните и общностната икономики от изключително тежката криза. И да се реши коя от двете алтернативи ще бъде приложена – ще бъдат отворени само за гости на хотелите заведения в тях или секторът на гостоприемството ще бъде включен в обхвата на предвидените компенсации, пише още в позицията на организацията.