Ресторантьори с писмо до Борисов заради затягането на мерките (ВИДЕО)

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Предложението на здравните власти за пълно затваряне на дискотеки, нощни заведения, кафенета, барове, сладкарници изненада бранша

„Изненадани сме. Все още не е прието това решение. Един месец са затворени нощните заведения и случаите на заразените не намаляват. Предполагам, че ако мярката влезе в сила, това ще е краят за голяма част от работещите в бизнеса”, заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов пред Нова телевизия.

От петък: Удължават извънредната обстановка до март месец 2021 г.

Дали ще се стигне до протести, ако решението бъде прието, предстои да разберем.

Ето и пълния текст на писмото:

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

Обръщаме се към Вас във връзка с предложение от министъра на здравеопазването за налагане на нови мерки от 27.11.2020 г., включващи затварянето на заведенията за хранене и развлечения, както и други сфери на бизнеса в България.

Ние месеци наред проявяваме разбиране към пандемичната обстановка и полагаме сериозни усилия, за да съдействаме за нейното овладяване. Огромната част от нашия бранш спазва всички наложени мерки, а нашите организации винаги са призовали за строги персонални наказания за тези, които не го правят.

Проявихме разбиране когато бяха затворени нощните заведения и поискахме обезщетение само за нашите служители, като бизнесът пое основната икономическа тежест.

С оглед на предложеното затваряне на заведенията за хранене и развлечения, настояваме Министерски съвет да не приема каквито и да е било нови рестрикции, преди да бъде решено и обявено публично каква държавна подкрепа ще получат всички видове бизнес, на които ще бъде забранено да работят – помощи за персонал, служители, косвено заети в бранша, самонаети, икономически помощи за фирмите и т.н.

Считаме, че това е изключително важно, за да получат спокойствие за предстоящите тежки месеци хилядите служители, заети в нашия сектор.

В тази връзка, нашите справедливи искания се свеждат до:

1. Да се осигурят 80% от заплатите на служителите ни, съгласно трудовите договори, на които са назначени и разсрочване на задълженията към бюджета, които са натрупани след 13 март 2020, за да се предотврати сериозна междуфирменна задлъжнялост.

2. Мораториум върху кредите /главница и лихва/ на юридическите лица, наетите и самонаетите за още 1 година.

3. Спиране или опростяване на лихвите върху задълженията към бюджета, натрупани за периода март-декември 2020

4. Компенсиране на стойност 20% от оборота от същия месец на предишната година за периода, в които бизнесът е затворен със заповед, като за новооткритите заведения да се вземе за база месец октомври 2020 г. Целта е да се покрият част от текущите разходи, които се изплащат месец, след като са направени /ток, вода, данъци, счетоводство и други специфични за отрасъл услуги/.

5. Разсрочване на такси смет или преизчисляване с оглед липса на реализирана такава за отраслите, които са били затворен.

6. Опрощаване на наемите в обекти общинска и държавна собственост за периода, в който обектите са затворени със заповед.

Смятаме, че евентуални решения, които може да се състоят в затваряне само и единствено на заведенията за хранене и развлечения няма да доведат до желания ефект. Доказателство за това е, че месец, след като нощните клубове са лишени от правото на труд, ефект няма, дори напротив.

Затова настояваме да ни бъде разяснено, какви са точните цели, които се задават с предложенията на министъра на здравеопазването и при какви нива на заразата се предвижда заведенията да бъдат отворени отново. Както и какви ще бъдат следващите стъпки на правителството, ако наложените забрани след 27 ноември не дадат желания резултат?

Надяваме се, разбирате, че тази несигурност се отразява изключително негативно както на нас, така и на нашите служители. Като браншови организации, наше основно задължение е да защитаваме правата на сектора си. И сме готови да ги защитаваме с всички позволени от закона средства. Убедени сме, че множество други сектори мислят като нас и ще ни подкрепят, което най-вероятно ще доведе до масово, неконтролируемо и нежелано струпване на хора.

Вярваме, че ще обърнете внимание на тези наши искания и ще помогнете на бизнеса и служителите ни да преодолеят този тежък момент.

По публикацията работи Снежина Раева 

- Реклама -spot_img

Учители готвят протести заради проектобюджета за 2026 г.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г. Решението беше съобщено по време на национално синдикално съвещание...

КЗК проверява цените на храните и напитките на летище София

Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в София. Повод са множество сигнали и публична информация за...

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Новината идва, докато Надзорният съвет...

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат показват, че страната е сред петте най-евтини дестинации на...

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“. Според бившия финансов министър Теменужка Петкова финансовата рамка е...
- Реклама -

Последни новини