Ревматоиден артрит е разпространено заболяване, засягащо около 1% от населението и при жените се открива до 3 пъти по-често, отколкото при мъжете. Пикът на заболяването е около 40 години, въпреки че може да се появи на всяка възраст.
Ревматоидният артрит се характеризира с многоставен възпалителен процес, обикновено симетричен, особено в малките стави на ръцете и краката. В същото време повечето пациенти развиват възпаление и в други стави:
Възпалението се характеризира с болка, придружена от локална треска, подуване и зачервяване. Болката обикновено се появява в покой, достигайки своя връх в средата на нощта и към сутринта, със значителна и типична сутрешна скованост.
Без лечение на възпалителния процес могат да настъпят необратими промени в ставите, с развитие на деформации и ограничения в обхвата на движение на ставите. Има и други прояви на болестта, с извънставно участие като очи, бели дробове и др.
Диагностиката става с помощта на типичната клинична история, констатации на възпаление в ставите при физикалния преглед и лабораторни тестове, показващи възпалителен процес с повишено утаяване на кръвта и други индекси.
При около 70% от пациентите „ревматичният фактор“ може да бъде открит в кръвта. Това е антитяло (протеин), което потвърждава диагнозата ревматоиден артрит при пациенти с подходяща клинична картина, но само по себе си не е достатъчно за поставяне на правилната диагноза, тъй като се появява при широк спектър от заболявания и дори може да се намери в кръвта на здрави хора.
През последните години е добавен по-специфичен кръвен тест за диагностициране на ревматоиден артрит. Констатациите от този тест могат да присъстват много години преди заболяването за се прояви и следователно могат да доведат до бърза диагноза още при появата на симптомите.
През последното десетилетие лечението на ревматоиден артрит е претърпяло истинска промяна. Лечението има за цел да постигне ремисия или ниско ниво на активност на заболяването. Това е в съответствие с индексите, които включват броя на чувствителните и подути стави, оценката на лекаря и индексите на възпалението. За да се постигне целта е необходимо да се прави оценка на пациента на всеки 3 месеца.
Лечението се основава на препарати, които променят хода на заболяването, наречени Модифициращи заболяването антиревматични лекарства (DMARDs).
На първия етап синтетичните DMARD, се използват като еднократна обработка или в комбинация. Обикновено е приемливо да се опитат до 3 синтетични препарата. Ако целта не бъде постигната, е възможно да се премине към биологични терапии, които включват няколко групи препарати.
Като част от терапията могат да се използват и стероиди с ниски дози, за да се постигне бързо подобрение на възпалителния процес.
В заключение
Ревматоидният артрит е сравнително често срещано заболяване, което причинява страдание и без лечение може да доведе до физически ограничения. През последните години се наблюдава голям напредък в лечението на ревматоиден артрит, като способността в повечето случаи е да спира процеса. От голямо значение е лечението на ранните стадии на заболяването, за да се предотврати увреждането на ставите и да не се влоши качеството на живот на пациента.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment