Темата коментира министърът на туризма Марияна Николова
Правителството обмисля да отпаднат ограниченията за заведенията по време на предстоящите празници, за да бъде спазена традицията и в полунощ на Нова година празнуващите да си честитят. Това ще стане само при условие, че епидемиологичната обстановка позволява, стана ясно от думите на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова пред БНТ.
Притесненията на заведенията са, че ще останат празни по празниците, заради ограниченото работно време до 23:30 часа. В Банско например запитвания има, но резервации почти липсват. Една от причините за това е работното време. По този повод върви шега в социалните мрежи, че Нова година ще се посреща в 23:30 часа, а не в полунощ. На тази констатация на водещата Марияна Николова отговаря:“В случай, че има по-добри показатели, ние бихме могли да говорим за преразглеждане на такъв тип час по време на коледните и новогодишните празници.“
Вицепремиерът посочва, че се надява и тази година традицията да бъде спазена и в полунощ празнуващите да се поздравят с настъпването на Новата година.
Ако това се случи, това ще бъде ново отстъпление от страна на кабинета пред ресторантьорския бранш. Повечето страни в ЕС затвориха барове и ресторанти в опит да спрат разпространението на коронавируса. В България се възприе по-лек режим и се въведе работно време за всички заведения от 6 часа до 23:30 часа. Аргументът на премиера Бойко Борисов бе, че не може насила да се забрани на хората да ходят на ресторант и дискотека.
НЗОК ще плаща на „карантинните хотели“
Относно „карантинните хотели“ Марияна Николова посочи, че сътрудничеството между хотелите и болниците вече е практика и на много места в Европа и Азия вече работи.
Това не са болници. Там могат да се настаняват хора. които се притесняват за здравето си в къщи или са контактни и под карантина, или пък туристи и нямат симптоматика“ обясни вицепремиерът.
По думите й настанените в такивма хотели няма да плащат. Техният престой може да бъде поет от Националната зравно-осигурителна каса (НЗОК), според нормативната база у нас, каза Николова.
В момента се правят разчети колко ще струва това, но на държавата това настаняване излиза два пъти по-евтино и здравната система не се претоварва, заяви Николова.
Тя посочи, че са осигурени около 5000 легла на доброволен принцип от бранша и няма да бъдат провеждани конкурси или министерството да определя местата за настаняване.
Зимен сезон ще има
Ресорният министър е оптимист, че зимен сезон ще има. От миналата седмица Николова прави проверки в зимните курорти, за да провери на място готовността им за предстоящия сезон. Тя беше на посещение в Банско и Боровец, а сега и предстои и в Пампорово.
„Към момента се вижда, че единните правила на Министерството на туризма са въведени. Има поставени информационни табла. храненето е обезпечено, следи се за спазване на противоепидемичните мерки и считам. че ще имаме сезон“, каза министърът на туризма.
По думите й са необходими общи усилия с оранша, за да се покаже дисциплина, като е важна и отговорността на гражданите.
За екскурзоводи и планински водачи – 3 млн. лв.
Разработени са три варианта за предоставяне на европейско финансиране на екскурзоводи и планински водачи, каза Николова.
Те са предоставени за разглеждане и одобрение от Управляващия орган на оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК), откъдето се отпускат средствата в размер на 3 млн. лв.
Парите са осигурени, но при тези професии предоставянето до крайните бенефициенти е по-трудно, защото те са физически лица. а по ОПИК се финансират фирми, обясни Николова.
Няма да допуснем екскурзоводите и планинските водачи да не получат финансиране, те са важна част от сектор туризъм, допълни ресорният министър. По думите й активно се работи това да стане до края на декември.
За туроператорите -10 млн. лв.
Освен тях още 10 млн. лв. са осигурени по ОПИК за подпомагане на туроператорите и туристическите агенти. 840 фирми са подали заявления за подпомагане по европрограмата, като те претендират за 64 млн. лв.
В момента се разглеждат исканията им и всички, които отговарят на критериите, ще получат подпомагане в размер на 10% от оборота си за миналата година, обеща Николова.
Тя повтори, че е важно да се запази заетостта в сектора, като благодарение на мярката 60/40 са запазени над 30 000 работни места.
Рекламата е много важна за развитието на туризма у нас и в момента нашият комуникационен микс е насочен към социалните канали, каза още Марияна Николова. По думите й се търсят иновативни начини за популяризиране на дестинация България, като за бюджета за следващата година са договорени допълнително 5 млн. лв., които да се добавят към настоящия бюджет за маркетинг и реклама.
По публикацията работи: Моника Цанкова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment