На важен детайл попаднаха специалистите от Клиника по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА) по време на оперативна интервенция на пациент с доказана COVID-инфекция
Медиците влезли по спешност в специално обособената операционна зала за работа с такива пациенти заради влошеното състояние на 58-годишен пациент с тежко протичане на инфекцията – с изразена дихателна недостатъчност, сатурация 75, с разгърната клинична картина на масивна двустранна пневмония и придружаващи заболявания – артериална хипертония и леко изразена сърдечна недостатъчност.
Диагностициран е със силни болки и изстиване на десен долен крайник и е преценен от специалистите за спешно съдово реконструктивно лечение в неотложен порядък, поради напредващата клинична картина и риск от влошаване на здравословното състояние.
„Проведохме обсъждане на спешен колегиум, където бе предложен сценарий за интраоперативно лечение, въпреки тежкото общо състояние на болния. А целта е ясна – предотвратяване на евентуална ампутация“, казва д-р Светозар Марангозов.
Операцията продължава около 1,5 часа при спазване на всички протоколи за защита на болния, персонала и недопускане на разпространението на опасната инфекция в лечебното заведение. Заради оскъдния опит в операциите на болни с доказан COVID-19 и сложността на ситуацията, произтичаща от общото състояние на болния, медиците действат по индивидуален алгоритъм за оперативни интервенции в такава ситуация.
„По време на операцията отстранихме тромботичните маси от магистралната артериална мрежа на десния долен крайник и възстановихме кръвотока. Но нещо много важно ни направи впечатление – пациентът не се повлияваше от стандартните дозировки на кръворазреждащи медикаменти, използвани при други подобни случаи, без наличието на COVID-инфекция“, обяснява още специалистът.
Това налага използването на иновативен подход за овладяване на ситуацията и прилагане на много по-високи дози кръворазреждащи средства с цел лечение и профилактика на съдови усложнения от подобен тип при тези болни. И след самата операция пациентът приема много високи дози антикоагуланти и съдоразширяващи средства, като състоянието му е стабилно благодарение на интердисциплинарната екипна работа във ВМА.
Екипът на Клиниката по съдова хирургия, ръководена от проф. Кузман Гиров, е в процес на разработване на алгоритъм за работа при такива болни с цел профилактика и лечение в хирургичните клиники, както и подобряване на качеството на предоставяната медицинска грижа.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment