България

Проф. Начев: При чешкия сценарий за Covid-19 у нас, системата ни няма да издържи (ВИДЕО)

Вече има издадена заповед за разкриване на пунктове за тестване за Covid-19 пред всяка болница

„Има оптимистична и песимистична прогноза за развитието на пандемията от коронавирус у нас. Оптимистичната е да се върнем на нивата на заболели отпреди три месеца. Песимистичната е да стигнем нивата на Чехия, което е ужасно. При песимистичния сценарий системата няма да издържи“.

Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия директорът на болница „Св. Екатерина“ проф. д-р Генчо Начев.

„Не мога да кажа, че системата е в хаос, но има трудности“, добави той.

„Ние сме във война и трябва да се използват всички възможни средства, за да се победи противника. Една от тях е извънредно положение“, посочи проф. Начев.

От 6 ноември, 13.00 часа, трябва да има мобилни пунктове за тестване за COVID-19 пред всяка болница, заяви проф. Генчо Начев. По думите му става въпрос за изискване по заповед на здравния министър.

„Ние също ще разкрием такъв пункт. Дали ще вземем за тази цел фургон или ще използваме откъснато от болницата помещение, ще се реши“, допълни проф. Начев.

„В тези пунктове, за които настоя премиерът Бойко Борисов вчера, ще се правят антигенни тестове. Това са по-бързи тестове от PCR – за 10-15 минути има около 96% сигурност в диагностицирането на коронавирус, обясни пдиректорът на болница „Св. Екатерина“. Идеята е още там, в пунктовете, да има сигурна диагноза и съвет какво да се прави. По разпореждане на РЗИ сме разкрили и още 5 легла за заразени с коронавирус“, каза още той.

„Едва ли има човек, който може да се съгласи с това, че пациент може да почине заради това, че разкарван в 4-5 болници. Министърът е прав да е гневен в случая. Имаше разпоредба отпреди близо 10 дни 10% от леглата да са за COVID-пациенти. Не може да има болница, която да иска да бъде „чиста“ и да не приема пациенти с коронавирус. Това е пълна илюзия. Затова всяка една болница, независимо колко е специализирана, трябва да се подготви и да има легла за такива пациенти“, коментира проф. Генчо Начев.

По думите му взетите от здравното министерство са навременни. Никой не е очаквал, че ще има такъв бум на заразените. Мисля, че рестрикциите закъсняха, отбеляза проф. Начев.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Общинският съвет във Варна заседава при спорове за разходи и отложени решения

Поредното заседание на Общинския съвет във Варна премина без ясно решение по редица важни обществени…

преди 53 минути
  • България

Слънчево време и до 35° в петък, следобедни бури в Западна и Централна България

Според последните данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) днес, 26 юни, времето…

преди 2 часа
  • България

Учители готвят протести заради проектобюджета за 2026 г.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г.…

преди 17 часа
  • България

КЗК проверява цените на храните и напитките на летище София

Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…

преди 17 часа
  • България

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…

преди 19 часа
  • България

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…

преди 19 часа